GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC, PARA ALP DİSİPLİNİ, PARA KROS KAYAĞI DİSİPLİNİ VE PARA SNOWBOARD YÖNETİMİ İÇİN YAPILAN MÜZAKERELERDE, FIS (ULUSLARARASI KAYAK FED.) ADINA İMTİYAZLI STATÜ TANIYACAK
| Bildirimler

IPC, PARA ALP DİSİPLİNİ, PARA KROS KAYAĞI DİSİPLİNİ VE PARA SNOWBOARD YÖNETİMİ İÇİN YAPILAN MÜZAKERELERDE, FIS (ULUSLARARASI KAYAK FED.) ADINA İMTİYAZLI STATÜ TANIYACAK

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) 15 Mart, Salı günü iki organizasyonun, üç Para kayak sporunun yönetimlerinin devredilmesiyle ilgili görüşme halinde olduklarını açıkladılar.  

IPC Yönetim Kurulu, Para Alp Disiplini, Para Kros Kayağı ve Para Snowboard sporlarıyla ilgili olarak FIS’e imtiyazlı statü verdi. IPC ve FIS konuyla ilgili, Pekin 2022 Kış Oyunları’nda toplandı.

IPC Başkanı Andrew Parsons, “Pekin’de yapılan görüşmelerin, IPC ve FIS taraflarının gelecekteki Para kış sporları ile ilgili ortak bir vizyonu paylaştığını gösterdiğini” söyledi. Parsons ayrıca, “Dünya Para Sporlarının IPC’den bağımsız olması aşamasının açıklandığı zamandan beri yürütülen süreçte, bu kararın temel olarak sporda büyümeyi hedeflediğini belirttiklerini ve bunu FIS ile birlikte başarabileceklerine inandığını” söyledi.

FIS Başkanı Johan Eliasch ise, “Bu önemli kararları almanın hem FIS hem de IPC için büyük bir adım olduğunu, Ulusal Kayak Birliklerinden birçoğunun halihazırda Para kayak sporlarını kendi şemsiyeleri altında yürüttüğünü ve bir sonraki adımın bu sporların yönetimini FIS şemsiyesinde birleştirmek olacağının açık olduğunu” belirtti.

FIS, Para kayak sporları ile ilgili uzun bir tarihe sahip ve daha önce IPC’yi, 2011 ve 2018 yıllarındaki iki Mutabakat Anlaşması’nda desteklemişlerdir.

Önümüzdeki aylarda IPC ve FIS, farklı başka Para kış sporu taraflarıyla da, daha detaylı bilgiler ile iletişim halinde olacak.

Tüm bunları daha sonra Para Biatlon ile ilgili bilgi takip edecek.