GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
IPC, PEKİN 2022 PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI ÖNCESİNDE BARIŞ ÇAĞRISINDA BULUNDU
| Bildirimler

IPC, PEKİN 2022 PARALİMPİK KIŞ OYUNLARI ÖNCESİNDE BARIŞ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Pekin 2022 Paralimpik Kış Oyunları öncesinde Rusya’nın Olimpiyat Ateşkesi’ni ihlal etmesini kınayan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC), Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) de katıldı.

Olimpiyat Ateşkesi, 2 Aralık 2021’de BM Genel Kurulu tarafından 193 Üye Devletin tamamının oy birliği ile kabul edildi ve Rusya dahil 173 Üye Devletin ortaklığı ile gerçekleştiriliyor. Olimpiyat Ateşkesi, 4 Şubat 2022’de Kış Olimpiyat Oyunları başlamadan önce başladı ve Paralimpik Kış Oyunlarının kapanmasından yedi gün sonra 20 Mart’ta sona eriyor. Olimpiyat Ateşkesi’ni benimseyen dünya liderlerinin uygulamalarının uzun bir geçmişi vardır. Mevcut karar, “tüm Üye Devletleri, Olimpik ve Paralimpik Oyunlar dönemi boyunca ve sonrasında çatışma alanlarında barışı, diyalogu ve uzlaşmayı teşvik etmek için sporu bir araç olarak kullanma çabalarında IOC ve IPC ile işbirliği yapmaya çağırıyor. ”

IPC Başkanı Andrew Parsons: “Bu gerçekten korkunç bir durum ve Ulusal Paralimpik Komitemiz ve Ukrayna’dan gelen Para sporcularımız için büyük endişe duyuyoruz.

“Şu anda en büyük önceliğimiz, düzenli diyalog halinde olduğumuz Ukrayna heyetinin güvenliği ve esenliğidir. Bugün erken saatlerde Ukrayna Paralimpik Komitesi Başkanı Valeriy Sushkevych ile konuştum ve bana Para sporcularının Pekin’de yarışmak istediklerini ancak takımı Pekin’e götürmenin devasa bir mücadele olacağını bildirdi.

“Ateşkes’in önemli bir yönü, sporcuların, yetkililerin ve Oyunlara katılan tüm akredite kişilerin güvenli transferlerini, erişimini ve katılımını sağlamaktır. Ukrayna heyetinin Oyunlara güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için buna bir an önce bir çözüm bulmamız gerekiyor. Dünya liderleri, özellikle kararın ortakları olan Üye Devletler olmak üzere, Olimpiyat Ateşkesi’ne olan bağlılıklarını gözlemlemelidir.

“Olimpik Kış Oyunlarında gördük ve Paralimpik Kış Oyunlarında tekrar göreceğiz, farklı milletlerden sporcular birbirlerine karşı değil, birbirleri ile yarışıyorlar. Spor, tüm uluslardan insanlar barış ve dayanışma içinde bir araya geldiğinde neler başarılabileceğini dünyaya göstermek için muazzam bir platformdur. Dünya paylaşma yeri olmalı, bölme değil. Dünya liderlerinin bunu dikkate almasını umuyor ve diliyorum.”