IPC SPORCU KONSEYİ BAŞKANLIĞINA JITSKE VISSER SEÇİLDİ
| Bildirimler

IPC SPORCU KONSEYİ BAŞKANLIĞINA JITSKE VISSER SEÇİLDİ

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC), Jitske Visser’in önümüzdeki üç sene için IPC Sporcu Konseyi Başkanı olarak seçildiğini duyurdu.

Visser bu görevi 2017 yılında seçilmiş olan, Kanadalı Chelsey Gotell’den devraldı. 29 yaşında olan ve Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarında Hollanda Kadınlar Tekerlekli Basketbol Takımıyla birlikte altın madalya kazanmış olan Visser, IPC Sporcu Konseyine Eylül ayında seçildi.

Başkan olarak Visser, IPC Yönetim Kurulu’nda res’en oy hakkına sahip olacak ve IPC, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sporcu Konseyine katılması için de öneride bulunacak.

IPC Sporcu Konseyi, Paralimpik hareket ve Para Sporcuların ortak sesi olarak hareket eden, bir grup seçilmiş sporcu temsilcisinden oluşuyor. Kurulun amacı IPC dahilinde, sporcularla ilgili tüm konularda geri bildirimde bulunup, öneri sağlayarak IPC Yönetim Kurulu’na bunları rapor etmek. Başkan seçimi ise diğer Sporcu Konseyi üyeleri tarafından yapılmaktadır.

Dört kez Paralimpik Oyunlarına katılmış olan Visser ilk olarak, Hollanda kafilesinin en genç üyesi olarak 15 yaşında Pekin 2002 Paralimpik Oyunları’na katıldı ve Hollanda Kadınlar basketbol takımı ile hem Londra 2012 hem de Rio 2016 Paralimpik Oyunları’nda bronz madalya kazandı. En iyi derecesini ise Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarındaki şampiyonluk maçında, Hollanda’nın Çin takımını 50-31 yendiği maçta elde etti.  

IPC Başkanı Andrew Parsons ise Visser’i tebrik ederek, son iki yılın sporcular için son derece zor geçtiğini ancak karar zamanlarında Sporcular Kurulu’nun, sporcuların seslerini herkese duyurmada hayati bir rol oynadığını, IPC Yönetim Kurulunun da ayrıca sporcu-merkezli bir organizasyon olarak kalabilmesi için Sporcular Kurulunun gösterdiği daimi özveriden memnuniyet duyduğunu belirtti.

IPC Sporcu Konseyi, 6 Yaz Oyunları Sporcusu ve 3 Kış Oyunları Sporcusu olmak üzere 9 sporcudan oluşuyor. 9 seçilmiş üyeye ek olarak IPC Sporcu Konseyi, cinsiyet, bölge, branş ve engel grupları arasında denge olduğundan emin olmak adına iki-yıllık dönemlerde, ek olarak üç tane daha üyeyi oy birliğiyle seçebiliyor.

Tüm Sporcular Konseyi üyeleri aktif Paralimpik sporculardır ki bu da demek oluyor ki üyelerin, seçimlerin yapıldığı yerdeki Paralimpik Oyunların en sonuncusunda veya son iki Paralimpik Oyunda birden (örn. Londra 2012 ve Rio 2016) yarışmış olmaları gerekmektedir.

Başkan genellikle dört-yıllık bir dönem için seçiliyor ancak Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarının ertelenmesi sebebiyle mevcut dönem üç yıla indi ve Chelsey Gotell de bir yıl fazladan hizmet etmek durumunda kaldı.