SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ ANLAŞMASI BONN’DA İMZALANDI
| Bildirimler

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ ANLAŞMASI BONN’DA İMZALANDI

24 Ekim Perşembe günü yapılan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı A. Yavuz Kocaömer ve Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal`ın da katıldığı Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), “BM SDG Eylem Kampanyası” ile ilgili bir niyet Beyanı Anlaşması imzalayarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDG`ler) ilerletme konusundaki kararlılığını vurguladı. Anlaşma, Almanya`nın Bonn kentinde yapılan IPC Konferansı`nın ilk gününde 350 katılımcının önünde IPC Başkanı Andrew Parsons ve BM SDG Eylem Kampanyası Direktörü Marina Ponti tarafından imzalandı.

Başkanımız Yavuz Kocaömer sağ tarafta, Genel sekreterimiz İbrahim Gümüşdal fotoğrafın solunda yer almakta.

“Küresel bir spor organizasyonu olarak, büyük bir fark yaratabilir ve diğerleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabiliriz. Her bir organizasyonun ve her bir insanın, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun bir fark yaratabileceğini ve bu dünyayı herkes için daha iyi hale getirmek için harekete geçebileceğinin farkına varmasını sağlamalıyız.“Paralimpik Hareketin çalışması, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 11 maddesini ilerletiyor ve insan haklarını gündemin özüne koyuyor. Gelecek yıl, BM’nin 2030 yılına kadar SDG’lere ulaşmak için başlatacağı ‘Eylem Yılı olacağına işaret ediyor. Tokyo 2020’yi bir platform olarak kullanarak, her iki kuruluşa ve dünyaya büyük fayda sağlayacak bir dizi etkinlik ve kampanyada BM ile birlikte çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz. ”

İki örgüt, Paralimpik Hareket boyunca ve yaklaşmakta olan Paralimpik Oyunları’nda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin görünürlüğünü arttırırken, engelli anlatısının değiştirilmesine yardımcı olacak. İki kuruluş, bu kritik konular hakkında geniş küresel izleyici kitleleri kurmayı planlıyor.

Anlaşmayı imzaladıktan sonra Parsons şöyle dedi: “IPC, bu gezegeni daha sağlıklı ve herkes için daha adil bir yer haline getirmeye kendini adamıştır. Bunu başarırken, Paralimpik Hareketin, Paralimpik Oyunların ve Para sporcularının büyüyen profilini kullanarak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne desteğimizi ve ilerleme kaydedilen aşamaları göstermek için daha iyi bir yol yoktur.