BİNLERCE KİŞİ PARALİMPİK GÜN İÇİN PARİS’İN MERKEZİNDE TOPLANDI
| Genel

BİNLERCE KİŞİ PARALİMPİK GÜN İÇİN PARİS’İN MERKEZİNDE TOPLANDI

Spor gösterileri, yıldız katılımcılar, etkileyici bir uzun atlama gösterisi ve neşeli kalabalık Paris 2024 Paralimpik Oyunları’ndan iki yıl önce Fransa’nın başkentini coşturdu.

8 Ekim Cumartesi günü Paris’in merkezindeki Place de la Bastille’de 40.000 kadar insanın toplanmasıyla başkent Paris, 2024 Paralimpik Oyunları’ndan iki yıl önce tarihi bir Paralimpik Günü’ne ev sahipliği yaptı.

Paralimpik Günü ilk kez Paris’te düzenlendi. Kutlamalar öğle saatlerinde başladı ve ziyaretçiler 15 farklı Para spor türünü izleme ve deneme, 160 Fransız ve uluslararası sporcuyla tanışma ve ayrıca üç dünya rekorunu elinde bulunduran Almanya’dan Markus Rehm, ve Yunanistan’dan Stelios Malakopoulos’un uzun atlama performansını izleme şansı buldular.

Spor festivalinin yanı sıra komedi skeçleri ve breakdance performansı gibi eğlence gösterileri de yapıldı.

Emekli bir tekerlekli sandalye tenisçisi olan ve yakın tarihte Paris 2024 Büyükelçisi ilan edilen Michael Jeremiasz, günün sunuculuğunu yaptı ve ziyaretçileri bir spor gösterisinden diğerine yönlendirdi.

Paralimpik şampiyonu Jeremiasz, etkinliğin büyüklüğüne dair şu sözleri kaydetti:

“Şimdiye kadarki ilk Paralimpik Günü, Paris 2024’ten iki yıl önce gerçekleşiyor. Binlerce insan, 15 Paralimpik sporu, 160 Paralimpik sporcu, Fransız halkı ve turistler bu büyük kutlama için bir araya geldik. Gerçekten inanılmaz bir etkinlik, bugün çok, çok mutluyum.

Paralimpik Günü, seyircilerin iki yıl sonra Paralimpik Oyunlarda neler deneyimleyeceğinin bir provası gibi oldu”.

Spor Parmaklarınızın Ucunda

İkonik Bastille Meydanı, spor gösterilerine ev sahipliği yapmak üzere kurulan üç spor sahası ile bir günlüğüne açık hava oyun alanına dönüştürüldü.

Gösterilerde yer alan Paralimpik Oyunlar arasında Para atletizm, Para badminton, Boçça, Görme Engelliler Futbolu, Para Judo, Para Kürek, Oturarak Voleybol, Para Masa Tenisi, Para Triatlon, Tekerlekli Sandalye Basketbolu, Tekerlekli Sandalye Eskrim ve Tekerlekli Sandalye Tenisi bulunuyordu.

Ayrıca resmi Paralimpik Oyunlar programında yer almayan birkaç Para sporun gösterileri de bu günde yerini aldı: Tekerlekli Sandalye BMX, Tekerlekli Sandalye Hentbolu, Para Tırmanışı ve Showdown (Görme engelli sporcuların oynadığı hava hokeyi ve masa tenisi bileşimi bir oyun) sporu.