HAKAN AKKAYA’DAN TARİHİ MADALYA
| Genel

HAKAN AKKAYA’DAN TARİHİ MADALYA

Tekerlekli sandalye eskrimde Hakan Akkaya’dan tarihi başarı… ABD’nin Başkenti Washington’da yapılan Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampute Sporları Federasyonu (IWAS) Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Kupası’nda altın madalya kazanan milli eskrimcimiz Hakan Akkaya bu branşta ülkemize tarihinin ilk şampiyonluğunu kazandırdı.

14-15 Ocak tarihlerinde yapılan organizasyonun son gününde Erkekler Epe A Kategorisi yarı finalinde Dünya İkincisi İtalyan Emanuele Lambertini’yle karşılaşan milli eskrimcimiz rakibini 15-11 yenerek adını finale yazdırdı. Akkaya’nın finaldeki rakibi ise son Avrupa Şampiyonu Alman Maurice Schmidt’di.  Üstün performansını Schmidt karşısında da sürdüren Hakan Akkaya müsabakayı 15-10 kazanarak ülkemize tekerlekli sandalye eskrim branşında tarihimizdeki ilk Dünya Kupası altın madalyamızı kazandırdı.  2021 yılında da Dünya Kupası’nda gümüş madalya kazanan Hakan Akkaya, bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “2017 yılında da 23 Yaş Altı’nda Dünya Şampiyonu olmuştum. Bu madalyam büyükler kategorisindeki en büyük başarım. Ülkeme armağan olsun,” diye konuştu.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu bir mesaj yayınlayarak Tekerlekli Sandalye Eskrim’de ülkemize ilk Dünya Kupası altın madalyasını kazandıran Hakan Akkaya’yı tebrik etti. Aksu mesajında, “IWAS Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Kupası’nda, erkekler epe finalinde altın madalya kazanan sporcumuz Hakan Akkaya’yı tebrik ediyor, başta Türkiye Eskrim Federasyonu başkanı değerli dostum Prof. Dr. Murat Atalı olmak üzere ülkemizi başarı ile temsil eden tüm sporcularımıza, hocalarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,” ifadelerini kullandı