IPC BAŞKANI INVICTUS OYUNLARI’NDA
| Genel

IPC BAŞKANI INVICTUS OYUNLARI’NDA

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC) Başkanı Andrew Parsons, Invictus Oyunları Lahey 2020’ye (Invictus Games The Hague 2020)ye katıldıktan sonra, sporun engellilerin hayatlarını daha iyi hale getirmede oynayabileceği rolden çok etkilendiğini ve bu fikrinin daha da güçlendiğini söyledi.

Parsons, Covid-19 salgını nedeniyle iki yıl ertelenen Hollanda’daki Oyunlara yaptığı üç günlük ziyarette Cumartesi günü gerçekleşen Açılış Törenine katıldı, çeşitli spor dallarını izledi ve yarışmacılarla temasta bulundu. Ayrıca etkinliğin organizatörleri ve aralarında etkinliğin kurucusu olan Prens Harry ile eşi, Sussex Düşesi Meghan’ın da bulunduğu ‘Invictus Oyunları’ Vakfının üyeleri ile de görüştü. IPC Başkanı ayrıca 300 yarışmacının, aile üyelerinin ve arkadaşlarının katıldığı sohbette, sporun sosyal katılımı teşvik etmede oynayabileceği rol hakkında da konuştu.

IPC Başkanı Andrew Parsons şöyle dedi: “Invictus Oyunları”na katılmanın ve sporun sadece yarışmacıların değil, aynı zamanda onların arkadaşlarının ve ailelerinin de hayatlarında oynadığı dönüştürücü role ilk elden tanık olmanın, daha önce hiçbir spor etkinliğinde yaşamadığı gerçekten harika ve naçizane bir deneyim olduğunu belirtti.

“WeThe15” projesi aracılığıyla ve dünyadaki 1,2 milyar engelli için daha kapsayıcı bir dünya yaratma adına sporu bir katalizör olarak kullanma konusundaki ortak arzumuz sayesinde, IPC ve ‘Invictus Oyunları’ Vakfı birlikte çok daha yakın çalışıyor; bilgi, öğrenim ve fikirleri paylaşıyorlar” diye de ekledi.

“Lahey’den yanımda götüreceğim bir şey varsa o da Invictus Oyunları’nın aileler üzerindeki odağıdır. Sporun dünyayı değiştirme gücü vardır ancak bunu yalnız yapamaz. Bunu da Invictus’tan öğreniyoruz; arkadaşlar ve ailenin sağlayabileceği desteğin gücünü.”

“2014 yılındaki başlangıcından beri Invictus Oyunları, birkaç yaralı savaş gazisinin Paralimpik Oyunlarına katılması, rekabet etmesi ve bazı durumlarda madalya kazanması için bir başlangıç noktası olarak hareket etti. Invictus ile başlangıç yapmış olan Ellie Marks, Brad Snyder ve Curtis McGrath gibi birçok Paralimpik şampiyonun başarıları, sporda kendi geleceklerini görenler için ilham olmalıdır. “

2020 Lahey Invictus Oyunlarına, 10 farklı spor dalından 500 yarışmacı katılıyor. Etkinlik 22 Nisan tarihinde sona eriyor.