IPC, ÜYELİK BULUŞMASI İÇİN BERLİN’DE TOPLANDI
| Genel

IPC, ÜYELİK BULUŞMASI İÇİN BERLİN’DE TOPLANDI

İki gün süren Üyelik Buluşması, 17-18 Kasım 2022 tarihlerinde yapıldı.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), 125 Üye kuruluşunu, Berlin’de iki gün süren “oldukça verimli” bir Üyelik Buluşması’nda ağırladı.

Ulusal Paralimpik Komiteler, Uluslararası Federasyonlar, Bölgesel Organizasyonlar ve Uluslararası Engelli Spor Organizasyonları ve Dünya Para Sporları temsilcileri Almanya’nın başkentinde bir araya geldi.

IPC Başkanı Andrew Parsons, “IPC Üyeleri için 2019 yılından beri ilk defa yüz yüze görüşebilmek çok güzeldi” dedi.

Parsons ayrıca “Bu süre içinde, 2026’ya kadar düşüncemize rehberlik edecek olan Yönetim İncelemesi, Sınıflandırma Kodu İncelemesi ve Stratejik Plan gibi kilit konulardaki önemli ilerlemeler başta olmak üzere, çok büyük bir gelişmeler yaşandı.”

“Üyelik Buluşması bilgi paylaşımı ile ilgilidir. Paralimpik Hareket genelindeki en iyi çalışmaları paylaşmamıza olanak tanır ve IPC’nin dünya lideri bir spor organizasyonu olarak devamını sağlar. Üyelerimizin beklentilerinin karşılandığından emin olduğumuz, son derece verimli iki gündü.” diye de ekledi.

Üyelik Buluşmasının 1. Günü, Andrew Parsons’ın Başkan Güncellemesi ve IPC CEO’su Mike Peters’ın IPC Yönetim Raporu ile başladı. Bunu, iki sunucu ile Üyeler için yapılan kapsamlı bir Soru-Cevap izledi.

Parsons daha sonra önerilen 2023-26 IPC Stratejik Planını sundu. Organizasyonu bir sonraki Oyunlar döngüsüne taşıyacağından ve IPC’nin stratejik iş önceliklerini şekillendireceğinden, IPC Üyeleri ile istişare burada çok önemlidir. Mutabık kalınan öncelikler, IPC’nin 2026’ya kadar olan odağını ve faaliyet alanlarını yansıtıyor.

Perşembe günü öğleden sonrasının büyük bir kısmı, IPC Başkan Yardımcısı Duane Kale tarafından yönetilen üç oturumla, IPC Yönetim İncelemesine ayrıldı.

Kale, Aralık 2021’de gerçekleştirilen IPC Genel Kurulu’nda, IPC Üyelerinin yüzde 96’sı tarafından onaylanan ve iki yıllık bir üye istişare sürecinin sonucu olan Yönetim İncelemesinden elde edilen en son gelişmeler hakkında Üyelere bilgi verdi. Ayrıca Yönetim Kurulunun oluşumu ve Yönetim İncelemesine ilişkin Üye yükümlülükleri hakkında özel oturumlar düzenlendi.

Perşembe günkü son oturum mentorluk üzerine bir paneldi. Üyeler, Paul Bird’den (Okyanusya Paralimpik Komitesi Başkanı), Samson Deen’den (Afrika Paralimpik Komitesi ve NPC Gana Başkanı) ve Veronica Velasquez’den (NPC Kolombiya Genel Sekreteri) mentorluğun kendileri ve bölgeleri için neden önemli olduğunu dinlediler. Aynı üçlü ayrıca mentorluğun farklı taktikleri, yaklaşımları ve sonuçları hakkında bir panel tartışmasına ve Üye Soru-Cevap bölümüne katıldı.

Başarılı geçen ilk gün, Andrew Parsons’ın Paul Bird’e Paralimpik Harekette herhangi birinin alabileceği en yüksek ödül olan Paralimpik Nişanı’nı takdim etmesiyle sona erdi.

Bird, 40 yılı aşkın süredir Paralimpik Hareketin ön saflarında yer alıyor. O, 1980 ve 1984 Paralimpik Oyunları’nda, altın ve gümüş madalya kazanarak Para yüzme ve Para atletizmde Avustralya’yı temsil etti. Yarışma sahası dışında, beş Paralimpik Oyununda Avustralya ‘Chef de Mission’ (Takım Başkanı) ve ‘Chef de Mission Yardımcısı’, Avustralya Paralimpik Yönetim Kurulu Üyesi (1993-2014) ve Okyanusya Paralimpik Komitesi Başkanı olarak idari rollerde de başarılı olmuştur ve son 15 yıldır hizmet vermektedir.

Üyelik Buluşmasının 2. Günü, IPC Worldwide Partner (Dünya Çapındaki Ortağı) Airbnb’nin heyecan verici bir duyurusu ile başladı. Geçen hafta Airbnb, web sitesinde ‘Uyarlanmış’ adlı yeni bir kategori başlattı. Bu kategori, eve, yatak odasına ve banyoya doğru adımsız yolları olan listeleri göstererek tekerlekli sandalye kullanıcılarının platformda erişilebilir tatil evleri aramasını kolaylaştırıyor.

IPC’nin Üyelik Bölümü Başkanı ve Etkileşim Yetkilisi Kristina Molloy tarafından yönetilen Üyelik Programlarından iki oturum gerçekleştirildi. İlki, Üyeleri desteklemek için mevcut tüm girişimleri detaylandırırken, ikincisi bu desteğin en iyi uygulama örneklerini vurguladı. Üyeler, başka bir panel tartışması ve Üye Soru-Cevap öncesinde Paul Kurzo (Badminton Dünya Federasyonu Başkan Yardımcısı), Anita Danyi (NPC Macaristan – Uluslararası İlişkiler Başkanı) ve James Chiatsu’dan (NPC Malawi Başkanı) bilgi aldılar.

Sınıflandırma Kodu İncelemesinin önemli başlığı, IPC Sınıflandırma Başkanı Tea Cisic tarafından yönetilen oldukça etkileşimli bir oturumun konusuydu. Ocak 2021’de IPC Yönetim Kurulu, 2015 IPC Sporcu Sınıflandırma Kodunun gözden geçirilmesini onayladı ve hızla bir Yönetmelik Taslak Ekibi kurdu.

O zamandan beri Yönetmelik Taslak Ekibi, Üyelerle ilk istişare aşamasını tamamladı. Cisic, bununla ilgili ayrıntılı bir güncelleme ve Aralık 2022’de sona erecek olan ikinci istişare aşaması hakkında bilgi verdi. Bu, Üyelerin birçok soru sorduğu ve Sınıflandırma ekibinin ayrıntılı cevaplar verdiği bir istişare oturumuydu.

Öğleden sonra, ağır engelli sporcular ile ilgili iki oturum (bir genel oturum ve bir grup oturumu) ile başladı. IPC Yönetim Kurulu üyesi ve IPC Sporcular Konseyi’nin eski başkanı Chelsey Gotell tarafından yönetilen bu konu, Üye istişaresine ve sonraki adımlara katılımı teşvik etti.

Daha sonra sporcu temsili üzerine, Mike Peters tarafından yürütülen bir panel oturumu yapıldı. Üyeler, Julian Bajada’dan (NPC Malta Genel Sekreteri), Majid Rashid’den (Asya Paralimpik Komitesi Başkanı ve IPC Yönetim Kurulu üyesi) ve Birgit Skarstein’dan (IPC Sporcular Konseyi Üyesi) Üye kuruluşlarda sporcu temsilinin neden bu kadar önemli olduğu ve nasıl olumlu sonuçlar doğurabileceği hakkında bilgi aldı.

Üyelik Buluşmasının son oturumu, Dünya Para Sporları Yönetiminin devri konusunda Üyelere yönelik bir güncellemeydi. Şu anda uluslararası federasyonları statüsünde IPC’nin bulunduğu tüm sporlar, 2026 yılına kadar organizasyondan çıkarılacak.

Üyeler bu konuda, Christian Holtz (IPC Dünya Para Sporları Genel Müdürü), Fiona Allen (NPC Yeni Zelanda Genel Sekreteri), Luca Pancalli (NPC İtalya Başkanı ve IPC Yönetim Kurulu üyesi) ve Raul Calin’den (Uluslararası Masa Tenisi Genel Sekreteri) bilgiler aldılar.

Bir sonraki IPC Genel Kurulu 2023’ün son çeyreğinde, henüz teyit edilmemiş bir yerde gerçekleşecek.