ÖZEL SPORCULARIMIZ 2023 VIRTUS GLOBAL OYUNLARI’NDAN 11 MADALYA İLE DÖNÜYOR
| Genel

ÖZEL SPORCULARIMIZ 2023 VIRTUS GLOBAL OYUNLARI’NDAN 11 MADALYA İLE DÖNÜYOR

4-10 Haziran 2023 tarihlerinde Fransa’nın Vichy kentinde düzenlenen 2023 VIRTUS Global Oyunları büyük mücadelelere sahne oldu. 80 ülkeden binden fazla sporcunun katıldığı oyunlarda, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu sporcularımız 3 altın, 4 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazanırken masa tenisi sporcumuz Ebru Acer, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazandı.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazanan sporcumuz Ebru Acer

Madalya Dağılımı:

Altın 🥇

Ebru Acer – Masa Tenisi – Tekler
Esra Bayrak, Fatma Damla Altın, Edanur Akın, Muhsine Gezer – Atletizm – 4x100m Kadınlar Bayrak Koşusu
Ebru Acer, Sümeyra Türk – Masa Tenisi – Çiftler

Gümüş 🥈

Seçil Açıkgöz – Yüzme – 200m Kelebek
Fatma Damla Altın – Atletizm – Heptathlon
Fatma Damla Altın – Atletizm – Yüksek Atlama
Muhsine Gezer – Atletizm – 800m

Bronz 🥉

Sümeyra Türk – Masa Tenisi – Tekler
Fatma Damla Altın – Atletizm – 400m Engelli Koşu
Eda Yıldırım – Atletizm – Cirit Atma
Esra Bayrak – Atletizm – Uzun Atlama

2023 VIRTUS Global Oyunları’nın ardından Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Andrew Parsons şu açıklamalarda bulundu:

“Virtus Global Games 2023 için Vichy’de ne güzel bir hafta! Dünyanın en iyi zihinsel engelli sporcularından bazıları, inanılmaz bir spor ve dostluk atmosferi içinde oradaydı. Onlarla zaman geçirmek ve onları daha iyi tanımak inanılmazdı. Virtus başkanı Marc Truffaut ve yönetim kurulu ile zaman geçirmek ve onlarla Paralimpik Hareketin gelecekteki gelişimini tartışmak da harikaydı. Açılış Seremonisinde, IPC’de, zihinsel engelli sporcuların Paralimpik Harekette en üst düzeyde rekabet edebilmeleri için daha fazla fırsat geliştirmek üzere Virtus ve Uluslararası Federasyonlarla birlikte çalışmaya kararlı olduğumuzu teyit ettim. Bu gerçek bir taahhüt! Sıcak karşılama ve konukseverlik için teşekkürler Global Oyunlar!”