PARA SPORCULAR VE IPC ÜYELERİ İÇİN COVID-19 BİLGİLENDİRİLMESİ
| Genel

PARA SPORCULAR VE IPC ÜYELERİ İÇİN COVID-19 BİLGİLENDİRİLMESİ

IPC corona virüs güncellemesi – 26/11/2020

Bu haftanın güncellemesi aşağıdaki bilgileri içeriyor:

  • COVID-19 sonrası dünyasını ‘yeniden daha iyi yapılandırmak’ – BM Uluslararası Engelliler Günü’ne IPC desteği
  • Tokyo 2020’den Son Güncellemeler
  • En son Dünya Sağlık Örgütü güncellemeleri

Bu haftanın öne çıkan haberi, güçlü bir COVID-19 temasına sahip bu senenin 3 Aralık tarihinde BM Uluslararası Engelliler Günü’ne vereceğimiz destek olacak.

Bugün, tüm Üyeler için önemli olacak olan bazı büyük haberlerin anonsları ve I’mPOSSIBLE, Damgalanmaya Karşı Para Spor girişimi ile ilgili heyecan verici bildiriler planladık.

COVID-19 sonrası ‘yeniden daha iyi yapılanmak’ – BM Uluslararası Engelliler Günü’ne IPC desteği

Gelecek Cuma, 3 Aralık tarihi engellilik farkındalığı için en önemli günlerden biri ve bu sene BM Uluslararası Engelliler Günü (IDPD) merkezinde COVID-19 faktörü olacak.

Bu seneki Uluslararası Engelliler Günü teması olan ‘Yeniden Daha İyi Yapılanmak’, COVID-19 sonrasında ‘engelliliği-kucaklayan, engelsiz ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmayı amaçladı.

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC)’nin, Uluslararası Engelliler Günü’nü desteklemek adına iki ana başlıkta duyuruları olacak – bu duyuruların tam detayları 3 Aralık tarihine kadar gizli tutuluyor ancak bunlardan bir tanesi dahil edilebilirliği geliştirecek tarihi bir sözleşme olacak ve diğeri de bu zamanlarla bağlantılı bir hikaye olacak ve tüm IPC üyeleri tarafından sevinçle karşılanacak.

Ve duyuruların tamamı bu kadar değil:

  • Uluslararası Engelliler Günü, IPC’nin I’mPOSSIBLE eğitim programının üçüncü yılını kutladığını göz önüne alarak bazı heyecan verici güncellemelerin duyurusunu yapacak.

Ayrıca IPC, Uluslararası Engelliler Günü için bir ‘ana sayfa’ tasarlıyor. Bu da demek oluyor ki 3 Aralık’ta tüm içeriğimiz Uluslararası Engelliler Günü’ne tahsis edilecek.

Sosyal medyada IPC, #ImPOSSIBLE ve #ChangeStartsWithSport konu etiketlerini kullanıyor olacak. Tüm içerik aynı anda Facebook ve Twitter sayfalarına da gönderilecek.

Tokyo 2020 & IPC güncellemeleri

Uluslararası Paralimpik Komite (IPC), Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Tokyo 2020, 16-18 Kasım tarihleri arasında ortak bir Proje Değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiler. Toplantılar tüm ortakların gelecek sene, corona-sonrası dünyasına layık Paralimpik ve Olimpiyat Oyunları gerçekleştirmek adına tam bir adanmışlık sözü verdiklerini tekrar teyid etti.

Bu projedeki Kılavuzlarda bulunan ana başlıklardan bir tanesi COVID-19 önlemleri olacak. Bu başlık, gelecek sene ev sahipliği yapılacak Oyunlarda, sporcuları, görevlileri ve seyircileri de içeren hem yerel Japon halkını hem de ziyaretçileri güvenli bir ortamda ağırlamak için en uygun çözümleri belirlemek adına en ince ayrıntılarına kadar ele alındı. Görüşülen güncellemeler, ilgili kişilerin Oyunlar sırasındaki günleri ve gidiş tarihlerini de kapsayacak şekilde aşıların geliştirilmesi, test süreci ve enfeksiyon kontrolü üzerineydi. Bununla beraber tüm katılımcılar, açıklanan 50’nin üzerindeki önlem dahilinde yapılacak optimizasyon ve sadeleştirme çalışmaları için daha fazla fırsatı araştıracaklarını tekrar ettiler. Bu önlemlerin tahmini olarak, operasyonel bütçede 331 milyon EUR miktarında bir tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Paralimpik yarış takvimine Tokyo 2020 internet sitesinden ulaşabilirsiniz;

https://tokyo2020.org/en/paralympics/schedule/

Tokyo 2020 Kalifikasyon

22 spor için de geçerli olan kalifikasyon düzenlemelerine;

https://www.paralympic.org/tokyo-2020/qualification-criteria sayfasından ulaşabilirsiniz.

IPC internet sitesinden ulaşabileceğiniz iptal edilmiş Para spor faaliyetleri listesi düzenli olarak güncellenmektedir;

https://www.paralympic.org/news/covid-19-update-latest-sporting-events-cancelled-or-postponed

Dünya Sağlık Örgütü güncellemesi

DSÖ’nün 26 Kasım 2020 tarihindeki en son güncellemesine göre, dünya çapında onaylanan vaka sayısı yaklaşık olarak 60 milyondur. Bir kez daha hem iyi hem de kötü haberler var. COVID-19 vakalarında geçtiğimiz dört hafta içerisinde rapor edilenlere bakılırsa, pandeminin ilk altı ayındaki rakamlara göre artış var. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki hastaneler ile yoğun bakım üniteleri ya doluyor ya da zaten dolu.

Ancak aşı denemelerinden gelen son pozitif haberlere göre, DSÖ bu uzun tünelin sonunda ışık belirdiğini belirtiyor. Diğer denenmiş ve test edilmiş kamusal sağlık önlemleri ile birleşen aşılar gerçekten umut vaat ediyor.

IPC kendi sitesi ile DSÖ sitesini  https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 ), COVID-19 ile ilgili bilgilendirme için ana kaynak olarak kullanmaya devam ediyor.