PARALİMPİK OYUNLAR TARİHİNDE İLK KEZ BİR AÇILIŞ SEREMONİSİ STADYUM DIŞINDA YAPILACAK
| Genel

PARALİMPİK OYUNLAR TARİHİNDE İLK KEZ BİR AÇILIŞ SEREMONİSİ STADYUM DIŞINDA YAPILACAK

Paris 2024, Paralimpik Oyunların Açılış Töreni, Fransa başkentinin kalbinden ikonik Concorde Meydanı’na kadar uzanan Sporcular Geçit Töreni ile bir stadyumun dışında ilk kez düzenlenecek.

Sporcular geçit törenine Champs-Elysees (Şanzelize)’de başlayacak ve doğuda Louvre ve Tuileries Bahçesi’nden batıda Zafer Takı’na kadar şehrin manzarasını sunan Paris’in en büyük meydanına varacaklar.

28 Ağustos 2024’te gerçekleştirilecek olan Açılış Töreni, engelli bireylerin ve genel olarak Fransız toplumunun yaşamlarında devrim yaratmayı amaçlayan 12 günlük spor etkinliğinin büyük bir başlangıcı olacak.

Paris 2024 Açılış Töreni için mor renklerle aydınlanan Concorde Meydanı’nın canlandırması.

Paris 2024 Organizasyon Komitesi Başkanı Tony Estanguet, “Şehrin göbeğindeki bu tören, Paralimpik Oyunları’na ülkemizde ilk defa ev sahipliği yapmanın avantajını kullanma ve engellilerin topluma dahil edilmesini toplumun merkezine koyma konusundaki tutkumuzun güçlü bir yansımasıdır” dedi.

“2023 Olimpik ve Paralimpik Haftası için bir tema olarak katılımı seçmekten, sporcuları öne çıkarmak ve herkesin Para sporları keşfetmesine izin vermek için bir Paralimpik Günü oluşturulmasına kadar, Paris’in kalbindeki bu Açılış Töreni, Paris 2024 Paralimpik Oyunları için sahip olduğumuz yüksek seviyedeki tutkunun bir örneğidir.”

Açılış Töreni sırasında sporcular, Champs-Elysees (Şanzelize) ve Place de la Concorde (Concorde Meydanı) arasındaki rotada yer alan ve Fransız başkentinin en güzel simgelerinden olan bazı yapıları boyunca geçit töreni yapacaklar.

Paris’in merkez meydanı, Fransız kültürü ve tarihinde büyük bir sembolizme sahiptir. Paralimpik Hareketin de paylaştığı kararlılık, eşitlik, ilham ve cesaret değerlerini besleyen Aydınlanma Çağı’na geri döner.

IPC Başkanı Andrew Parsons, “Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Paralimpik Hareket adına, Paris 2024’ün ilk Paralimpik Oyunları Açılış Törenini bir stadyumun dışında düzenlemeye yönelik cesur ve özgün planına ilişkin büyük heyecanımızı ifade etmek istiyorum. “Tarihe yansıyan bir şehirde Paris, insanların gelecek yıllarda hakkında konuşacakları yeni bir an yaratıyor” dedi.

“Benim için çok net olan şey, Paris 2024 Paralimpik Oyunları için özel bir şeyin yaratıldığıdır” diye ekledi.

Bir stadyumun oturma kapasitesine eşdeğer olan Açılış Töreni’ne 65.000 seyircinin katılması bekleniyor.

Paris 2024 Organizasyon Komitesi, etkinliğin tamamen erişilebilir olmasını sağlamak için IPC, Fransız Paralimpik ve Spor Komitesi (CPSF) ve ilgili yerel makamlarla birlikte çalışıyor.

Paris 2024 törenlerinin Sanat Direktörü Thomas Jolly, “Paris 2024 Paralimpik Oyunlarının Açılış Töreni tarihi bir ilk olduğu için, büyük ölçekli ve halka açık konsepti her şeyden önce benim için büyük bir ilham kaynağı” dedi.

Concorde Meydanı’ndaki Açılış Töreni sırasında performans sergileyen sanatçıların canlandırması.

Champs-Elysees (Şanzelize)’den Concorde Meydanı’na, Paris’in kalbini daha önce hiç görülmemiş performanslarla eşsiz bir sanatsal festivale dönüştürecek bir gösteri yaratmak için sabırsızlanıyorum. Paralimpik sporculara ve temsil ettikleri değerlere ışık tutacak bir gösteri. Paralimpik Oyunlarının eşsiz ruhu etrafında dünya çapındaki izleyicileri ve TV izleyicilerini bir araya getirecek bir gösteri.

Herkese Açık Oyunlar

2024 Paralimpik Oyunlarının Açılış Törenini bir stadyumun dışında yapmak, Paris 2024 sloganı olan “Herkese Açık Oyunlar”ı yansıtıyor ve Organizasyon Komitesi’nin ikonik şehirlerde spor müsabakaları düzenleme konusundaki tutkusuyla da uyum gösteriyor.

Örneğin Eyfel Kulesi’nin eteğinde Görme Engelliler Futbol maçları, Versay Kalesi bahçelerinde Para Binicilik etkinlikleri, Büyük Saray’da ise Tekerlekli Sandalye Eskrim ve Para Taekwondo sahnelenecek.