Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Avrupa Birliği Erasmus projesine öncülük ediyor
| Genel

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Avrupa Birliği Erasmus projesine öncülük ediyor

Türkiye Ulusal Ajansının desteklediği Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Avrupa Birliği Erasmus projesinin tanıtım toplantısı, The Marmara Pera’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında yapılacak çalışmalarda, engelli gençler ve paralimpik sporcular başta olmak üzere gençler, gençlik çalışanları, antrenörler, eğitmenler ve çevresel sürdürülebilirlik ile afetlere karşı dayanıklılık konularında faaliyet gösteren kurumlar arasındaki iş birliğinin gelişmesi ve gençlik alanında özgün çalışmaların ortaya koyulması hedefleniyor.

Türkiye, İtalya, Fransa, Ukrayna ve Arnavutluk’tan 7 ortağın katılımıyla yapılan projeye, Türkiye’den Marmara Üniversitesi ve Haydi Yapalım Derneği (Let’s Do It Türkiye), Fransa’dan Station de Jeunesse, Arnavutluk’tan Fondacioni Yeşilay, İtalya’dan Eco Intercultura South ve Ukrayna’dan NGO-Non Formal Education for Youth dahil oldu.

MURAT AKSU: BÜYÜK PROJELER EKİP İŞİ

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu projeye ilişkin olarak yayınladığı mesajda şunları ifade etti; ‘’Her türlü alanda ve projede sorumluluk almaya devam edeceğiz. Bizler biliyoruz ki olimpik ve paralimpik dünyasında her şey ekip işi. Sporcu, antrenör, yerel yönetim, bakanlık, kısacası devletimiz ve milletimizin el ele vermesiyle hayata geçiyor büyük projeler. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Avrupa Birliği Erasmus projesi de bunun en son örneği. Katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum’’ dedi

ÜMRAN BAŞAR: GENÇLERİMİZ İÇİN 2 YIL SÜRECEK HARİKA BİR FIRSAT

TMPK Spor ve Eğitim Alt Komisyon Üyesi Dr. Ümran Başar koordinatörlüğünde hazırlanan proje için görüşlerini belirten TMPK Spor ve Eğitim Alt Komisyon Üyesi Dr. Ümran Başar ise şunları ifade etti; ‘’Özellikle yaşadığımız deprem felaketi sonrası bu tür projelerle sosyal sorumluluk alma noktasına gayretimizi gösteren bir proje olduğunu düşünüyoruz. Burada sporcuların süreçten faydalanması kadar önemli bir konu da kurumlarımızın bu projeye olan yaklaşımlarıydı. Projenin 2 yıl sürecek her aşamasında Paralimpik sporcular başta olmak üzere gençlerin, antrenörlerin, eğitmenlerin hem toplumsal faydaya hizmet edecekleri hem de kendilerini geliştirecekleri bir ortam oluşturulması bizleri çok mutlu ediyor’’

SERKAN BALTACI : DEPREM FELAKETİ SONRASI ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Toplantıya katılan TMPK Genel Koordinatörü Serkan Baltacı, “Bu projeyle Avrupa ve yurt içi paydaşlarımızla sporun iyileştirici gücünü ve mental sağlık tarafını biraz daha ön plana çıkarıp farkındalık yaratmak istiyoruz. TMPK olarak başkanımız Murat Aksu önderliğinde 8 yıllık bir stratejik plan çalışması içerisindeyiz. İşin bir yanı sporcu, ikinci yanı da sosyal sorumluluk. Bu anlamda bu tür projeleri sonuna kadar destekliyoruz. Bu projenin özellikle deprem felaketi sonrasında çok önemli olduğunu değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.