Paralimpik Spor Dalları

Para Atıcılık

TANITIM ve TARİHÇE

Atış, Para sporlar içerisinde kesinlik ve kontrolün en üst seviyedeki testidir. Fiziksel engelleri bulunan sporcular, tüfek, tabanca ve kapan alanlarında yarışırlar.

Atış Para Sporu, 1976 yılından beri tüm Paralimpik Oyunlarda yer almıştır ve bugün 75 üzerinde ülkede bu spor yapılmaktadır.

Bu hassasiyet gerektiren sporda sporcular, kalp atış hızlarını düşürmek ve sabitlik ile yüksek performansı geliştirebilmek için odaklarını ve nefes kontrolünü kullanırlar.

Sporcular 10m, 25m ve 50m mesafelerinde, ayrı ayrı kadınlar ve erkekler ile karma kategori yarışlarında yarışırlar.

13 Paralimpik atış faaliyetinin içerisinde yedi tanesi hem kadınlara hem de erkeklere açıktır. Üç tanesi yalnızca kadınlara ve üç tanesi de yalnızca erkeklerin katılımına açıktır.

Dünya Para Atış Sporu son zamanlarda Para tuzak disiplini ile birlikte Para tuzak ve görme engelliler (VI) için atışta yeni sınıfları benimsemiştir.

Bu spor IPC tarafından, Dünya Para Atış Spor Teknik Komitesi ve Yönetim Takımı ile koordineli bir şekilde yönetilmektedir.

Bu sporda, kendi kapsamındaki Dünya Para Atış Spor Teknik Kuralları ve Düzenlemeleri ile bağlantılı olarak Uluslararası Atış Spor Federasyonu (ISSF) kuralları izlenir ve atış sporundaki para sporcular için bu kurallar temel alınır.

2010 yılında IPC ve ISSF, birlikte çalışmak ve atış sporunu geliştirmek adına bir Mutabakat Sözleşmesi imzalamıştır.

KLASİFİKASYON

Yarışmanın adil ve eşit olduğundan emin olmak için, tüm Paralimpik sporların kendi içlerinde, kazanmanın yetenek, formda olma, güç, dayanıklılık, taktiksel yetenek ve zihin odaklanması ile belirlendiğinden emin olunan bir sistemleri vardır. Sporda aynı faktörler bedensel engeli olmayan sporcular için de geçerlidir.

Bu sürece sınıflandırma denilir ve amacı aktivite (spor disiplini) esnasında engellerin etkisini en aza indirmektir. Bu sebeple tek başına bir engele sahip olmak yeterli değildir. 

Sınıflandırma yoluyla hangi sporcuların yarışmaya uygun olduğu ve bir yarış için sporcuların ne şekilde gruplandırılması gerektiği belirlenir.

Para Atış Sporunda, fiziksel engeli bulunan sporcular için yedi farklı spor sınıfı bulunur:

Spor Sınıfı SH1 (Tabanca): Bu spor sınıfı, üst ve/veya alt uzuv engelleri bulunan ve Tabanca atışlarında yarışacak olan sporcular için geçerlidir.  

Spor Sınıfı SH1 (Tüfek): Bu spor sınıfında, alt uzuvları engelli sporcular, Tüfek atışlarında yarışırlar.

Spor Sınıfı SH2 (Tüfek): Bu spor sınıfı yalnızca tüfek atışları için geçerlidir ve üst uzuvlarında (Tüfeği desteklemek için bir atış standına ihtiyaç duymalarına sebep olan) engelleri bulunan sporcuları kapsar. Engelleri alt uzuv engelleriyle tamamen bağlantıdadır ya da hiç değildir.

Spor Sınıfı SG-S (Trap): Bu sınıftaki sporcuların denge ve/veya vücut sabitlikleri zayıftır ve standart bir oturma pozisyonuyla tekerlekli sandalyede yarışırlar. Sporcuların alt uzvunda(uzuvlarında) engelleri bulunur ancak üst uzuvların fonksiyonelliğini sınırlamaz.

Spor Sınıfı SG-L (Trap): İyi bir denge ve gövde fonksiyonuna sahip olan sporcular, ayakta yarışırlar. Bu sınıftaki sporcuların alt uzvunda(uzuvlarında) bir engelleri bulunur ancak üst uzuvların fonksiyonelliğini sınırlamaz.

Spor Sınıfı SG-U (Trap): İyi bir denge ve gövde fonksiyonuna sahip olan sporcular, ayakta yarışırlar. Sporcuların atış yapmadıkları kollarında engelleri bulunur.

Spor Sınıfı SH-VI (Tüfek): Bu spor sınıfı, Tüfek atışlarında yarışan ve görme engeli bulunan sporcuları kapsar.