Paralimpik Spor Dalları

Para Dresaj

TANITIM ve TARİHÇE

Para Dresaj, ilk defa serebral palsi sınıflamasında yer alan sporcuların katılımı ile 1984 Yaz Paralimpik Oyunları’nda yer almıştır. 1992 Yaz Paralimpik Oyunları’nda ise diğer tüm engelli sporcular oyunlara katılmaya hak kazanmıştır. İlk defa fiziksel engelli ve görme bozukluğu olan binicilerin aynı takımda yarışması ise 1996 Yaz Paralimpik Oyunları’nda gerçekleşmiştir.

Sporcular engel atlama, sabit hareketler ve müzik eşliğinde serbest yürüyüş ile yarışabilirler. Takım yarışmaları ise 3 ya da 4 kişilik takımlar halinde gerçekleşebilir. Değerlendirmeler ise yarışmacıların at binme becerileri üzerinden gerçekleşir.

Branşlar 5 farklı sınıfa ayrılır. Para Dresaj sınıflandırmasında binicinin cinsiyeti dikkate alınmaz, çünkü binicilik karma cinsiyet yarışları arasında yer alır. Uluslararası sınıflandırma ise FEI (Uluslararası Binicilik Federasyonu) tarafından yapılır.

KLASİFİKASYON

1- Serebral Palsili ya da omurilik yaralanmalı olan ağır engelli biniciler,
2- Serebral Palsili, omurilik yaralanmalı ya da amputasyonlu, makul denge ve kontrol sağlayabilen biniciler,
3- Serebral palsili, omurilik yaralanmalı, ampute ya da tüm görme yetisini kaybetmiş, iyi bir denge, bacak hareketi ve koordinasyona sahip olan biniciler,
4- Serebral Palsi rahatsızlığı olan ve aynı zamanda yürüyebilen omurilik yaralanmalı amputasyonları olan biniciler ile görme engelli biniciler,
5- Fiziksel engelli ya da görme bozukluğu olan veya bir dereceye kadar görme bozukluğuna sahip olan biniciler.