Paralimpik Spor Dalları

Para Buz Hokeyi

TANITIM ve TARİHÇE

Lillehammer 1994 Kış Oyunlarındaki resmi başlangıcından beri buz hokeyinin Paralimpik versiyonu hızlı bir şekilde, izleyicileri en çok etkileyen branşlardan biri olmuştur. Hızlı hareketlerden oluşan, yüksek fiziksel aktivite gerektiren ve vücutlarının alt bölgesinde engelleri bulunan kadın ve erkek sporcular tarafından oynanan bir spordur. Bu spor, Dünya Para Buz Hokeyi Teknik Komitesi ile birlikte koordine edilerek, IPC tarafından yönetilir.

Modifikasyonlara bağlı kalınarak, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) kurallarını izler. Sporcular kayaklar yerine, buz hokeyi topunu alttan geçirmeyi sağlayan çift bıçaklı kızakları kullanırlar. Sporcular, itmeye yarayan sivri bir ucu ve atışa yarayan bıçaklı bir ucu bulunan iki baston kullanırlar.

1969 yılı itibariyle Stockholm’de, fiziksel engelleri olan ve engelsiz bir vücuda sahip olan sporcuları içeren beş-takımlık bir lig bulunuyordu. Aynı yıl Stockholm, yerel bir klüp takımı ve Oslo, Norveç’li bir takım arasında oynanan ilk uluslararası Para Buz Hokeyi maçına ev sahipliği yaptı. Sonrasında İngiltere, Kanada ve Amerika’nın da içinde yer aldığı birçok diğer ülke de takımlar kurmaya başladı.

KLASİFİKASYON

Yarışmanın adil ve eşit olduğundan emin olmak için, tüm Paralimpik sporların kendi içlerinde, kazanmanın yetenek, formda olma, güç, dayanıklılık, taktiksel yetenek ve zihin odaklanması ile belirlendiğinden emin olunan bir sistemleri vardır. Sporda aynı faktörler bedensel engeli olmayan sporcular için de geçerlidir.

Bu sürece sınıflandırma denilir ve amacı aktivite (spor disiplini) esnasında engellerin etkisini en aza indirmektir. Bu sebeple tek başına bir engele sahip olmak yeterli değildir.  

Para Buz Hokeyinde tek bir spor sınıfı bulunur.

Sporcuların, onları engelsiz buz hokeyinde yarışmaktan alıkoyacak şekilde, vücutlarının alt bölgesinde bir engelleri bulunuyor olması gerekir. Sporcuların bacaklarını etkileyen ampütasyonlarının olması, bilekte veya diz ekleminde sertlik olması veya en az 7cm olacak şekilde bacaklarının arasında uzunluk farkı olması gibi. Bazı sporcuların aynı zamanda bacaklarında, omurilik felcine bağlı olarak kas zayıflığı da bulunur. Para buz hokeyinde yarışabilmek için takımın tüm oyuncularının engel kriterini karşılıyor olması gerekir ki, sahip olunan engelin yarışmadaki etkisi en aza indirilsin.