Paralimpik Spor Dalları

Para Kano

TANITIM ve TARİHÇE

Para Kano, bu sporun engelsiz yarışlarına dahil olması için çok çaba sarf eden ve aynı zamanda sporun yönetimini elinde bulunduran Uluslararası Kano Federasyonu (ICF) ve Uluslararası Va Federasyonu (IVF) sayesinde bu yüzyılın başlarında geliştirilmiş genç bir spordur.

2009 yılında ICF organizasyonuyla Para Kano ilk kez Kano Sprint Dünya Şampiyonası’nda sahneye çıktı ve bu büyük bir başarı oldu. Bir sene sonra ilk Para Kano Dünya Şampiyonası gerçekleştirildi ve Guangzhou, Çin’de yapılan IPC Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Paralimpik Oyunlar programına dahil oldu.

Dünyanın en iyi kano yarışçıları Paralimpik sularda tarihte ilk defa Rio 2016 Oyunları’nda yarıştılar. Para kano tam olarak engelsiz sporcuların yarıştığı kano gibidir ve bu da fiziksel engeli olan sporcuların bu spordan tüm seviyelerde keyif almasını sağlamaktadır.

Para Kano yarışlarında kayık ve va’a olmak üzere iki tür tekne kullanılır. Kayık, çift kanatlı kürek ile kullanılırken, va’a ise tek bıçaklı bir kürekle kullanılan kano türüdür.

KLASİFİKASYON

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgiler geçerliliğini yitirdiği takdirde classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Para Kanoda sporcular engel durumlarına göre sınıflandırılırlar. İki disiplin vardır ve her birinde aynı prensibe dayanan belli bir klasifikasyon sistemi bulunur.

KL1/VL1  – Yalnızca kolları ile ilerleyebilen sporcular.  
KL2/VL2  – Kolları ve gövdeleri ile ilerleyebilen sporcular.  
KL3/VL3  – Kolları ve gövdeleri tam fonksiyoneldir ve bacaklarında da kısmi olarak fonksiyon bulunur. 

UYGUN ENGEL TİPLERİ 

  • Kas gücünün etkilenmesi
  • Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
  • Uzuv noksanlığı