Paralimpik Spor Dalları

Tekerlekli Sandalye Eskrim

TANITIM ve TARİHÇE

Tekerlekli Sandalye Eskrim, ‘Sir’ ünvanlı Ludwig Guttman tarafından, Stoke Mandeville Hastanesi’nde geliştirilmiş ve dünyaya tanıtımı Roma 1960 Paralimpik Oyunları ile olmuştur.

Amputasyonu, omurilik yaralanmaları ve serebral palsi hastalıkları olan kadınlar ve erkekler, flöre (kadınlar ve erkekler) ve epe (erkekler) bu sporda yarışmaya uygundurlar. Sporcuların tekerlekli sandalyeleri yarış boyunca zeminle temas halinde kalmalıdır.

Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampute Sporları Federasyonu (IWAS), bu sporun dünyadaki yönetici organıdır.

KLASİFİKASYON

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgiler geçerliliğini yitirdiği takdirde classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm tekerlekli sandalye eskrimcilerinin bacaklarında ve ayaklarında bir engelleri vardır ve tekerlekli sandalyelerde yarışırlar.

A kategorisinde bulunan eskrimcilerin gövde kontrolleri iyidir, bununla beraber B kategorisinde bulunan sporcuların gövde veya eskrim yapan kollarında bir engelleri bulunur.

UYGUN ENGEL TİPLERİ
Kas gücünün etkilenmesi
Atetoz
Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
Hipertoni
Uzuv noksanlığı
Ataksia
Bacak uzunluğunda farklılık

Tekerlekli Sandalye Eskrim SPORCULARIMIZ: