Paralimpik Spor Dalları

Tekerlekli Sandalye Tenis

TANITIM ve TARİHÇE

Tekerlekli Sandalye Tenisi 1976 yılında, Amerikalı eski serbest stil kayakçısı Brad Parks tarafından bulunmuştur. Spor 1980’li yıllarda gelişirken Fransa, belirgin bir tekerlekli sandalye tenis programı oluşturan ilk Avrupa ülkesi olmuştur. Tekerlekli Sandalye Tenisinin sahneye çıktığı ilk yer Barselona 1992 Paralimpik Oyunları olmuştur.

Bugün Tekerlekli Sandalye Tenisi dünyada en hızlı gelişen tekerlekli sandalye sporlarındandır ve engelsiz versiyonu ile birbirine tam olarak uyumludur. Sporcuların yarıştığı üç kategori bulunur: Erkekler, Kadınlar ve Dörtlüler; her bir bölümde tekliler ve çiftler turnuvaları da vardır. Sporcular, Grand Slam, Avustralya Açık, Roland Garros, Wimbledon ve Amerika Açık Tenis Turnuvalarına ek olarak Tekler ve Çiftlerde Ustalar turnuvalarına da katılırlar.

Tekerlekli Sandalye Tenisi, Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından yönetilir.

KLASİFİKASYON

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgiler geçerliliğini yitirdiği takdirde classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Tenisinde iki spor sınıfı bulunur:

Birincisi; bir veya iki bacağında kalıcı engeli bulunan ancak normal kol fonksiyonlarına sahip sporcular için ‘Açık’ sınıfı,

İkincisi ise; oynadıkları kollarıyla raketi tutarken ve tekerlekli sandalyeye manevra yaptırırken becerilerini fazladan sınırlayan engelleri bulunan sporcular için ‘Dörtlü’ (Kuad) sınıfı. Kuad bölümüne seçilebilmek için oyuncunun üç ya da daha fazla uzvunu kaybetmiş olması gerekmektedir.

Bu sporda rakipler, 914 metre ileride sahanın ortasında duran fileye doğru, tenis topuna bir raketle ileri geri doğru vururlar. Buradaki amaç, geri gönderemeyeceği şekilde topu, filenin üstünden geçirerek rakibin bulunduğu sahanın diğer tarafına doğru düşürmektir.

Saha ölçülerinde, raketlerde veya tenis toplarında modifikasyon yoktur. Esas farklılıklar özellikle tasarlanmış olan tekerlekli sandalyeler ve vurmadan önce topun iki kere sektirilmesiyle yapılan ‘iki kere sektirme kuralı’dır. Yani tekerlekli sandalye tenis oyuncusunun topu 2 kez sektirmesine izin verilir ve 3.sekmeden önce top sporcu tarafından kortun diğer tarafına gönderilmelidir. Tekerlekli sandalye vücudun bir bölümü olarak kabul edilir ve bir sporcunun vücuduna uygulanabilen tüm kurallar, tekerlekli sandalye için de geçerli olur.

3 setlik bir maçın 2 setini alan oyuncu veya takım maçı kazanır. Bir seti kazanmak için oyuncu ya da takım 6 oyun kazanmak zorundadır.

UYGUN ENGEL TİPLERİ

  • Kas gücünün etkilenmesi
  • Atetoz
  • Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
  • Hipertoni
  • Uzuv noksanlığı
  • Ataksia
  • Bacak uzunluğunda farklılık

Tekerlekli Sandalye Tenis SPORCULARIMIZ: