PARİS 2024 OLİMPİK VE PARALİMPİK MASKOTU: FRİGLER
| Paris 2024

PARİS 2024 OLİMPİK VE PARALİMPİK MASKOTU: FRİGLER

Paris 2024 Organizasyon Komitesi, 14 Kasım Pazartesi günü 2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları maskotlarının tasarımlarını açıkladı. Bu maskotlar, Fransız ruhunu, Fransız değerlerini bünyesinde barındıran ve Fransa’nın güçlü bir simgesi olan iki küçük Frig şapkasıdır.

Birlikteliğin sembolü olarak her zaman ikili bir hareket olan Olimpik ve Paralimpik Frig, antrenörlerini her zaman yanında bulunduran bir kabilenin liderleridir. Paris 2024 maskotları, spor yoluyla bir devrime öncülük etmeyi amaçlıyor. Görevleri: Oyunlar ve ötesinde dünyayı harekete geçirmek.

Paris 2024, görünür bir engeli olan bir maskot seçmeyi tercih ederek, engellileri maksimum düzeyde temsil etmeyi ve Paralimpik Oyunların ve bir bütün olarak sporun kapsayıcılık değerlerini desteklemeyi amaçlıyor. Her zaman aktif ve yeni şeyler deneyen Paris 2024 maskotları, spor yoluyla bir devrime öncülük etmeyi hedefliyor.

Bir sembol: Frig şapkası

Fransa’daki birçok önemli tarihi olayın kalbinde yer alan bir özgürlük sembolü olan ünlü Frig şapkası, Paris 2024’ün maskotlarına doğrudan ilham verdi.

Paris 2024 Organizasyon Komitesi Başkanı Tony Estanguet, “Paris 2024’ün maskotunu temsil edecek bir ideal, yani bir sembol seçtik” dedi. “Neden Frig şapkası? Çünkü bu çok önemli bir semboldür. Elbette bir Fransız sembolü. Fransız Cumhuriyeti’ni mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Bu sembolü iyi bilirsiniz çünkü zaten günlük hayatımızda olan bir semboldür.

“Hepinizin bildiği bu sembol aynı zamanda Paris 2024’ün maskotlarının da vücut bulacağı bir sembol. Tüm dünyada bilinen, çok güçlü bir anlamı olan bir sembol.”

Yunanistan ve Roma’da azatlı kölelerin giydiği ve Kuzey ve Güney Amerika’da birçok farklı amblemde yer alan uluslararası bir özgürlük sembolü olan Frig şapkası, Fransız Cumhuriyeti’nin de simgelerinden biri haline geldi.

Uzun bir geleneğe sahip olan Frig şapkaları, Notre-Dame de Paris Katedrali’nin şantiyesinde, 1163 yılına kadar uzanan ülkenin en önemli tarihi anlarının çoğunda Fransız halkına eşlik etmiştir. 1789 Fransız Devrimi’ndeki varlıkları özellikle iyi bilinmektedir.

Maskotların misyonu: Spor yoluyla bir devrim

Bin yıllık deneyime sahip Frig, devrimlerin hazırlık gerektirdiğini biliyor. Paris 2024 Oyunları için, antrenörlerini her zaman yanında tutan ve ulusun spor yoluyla yeni bir devrim başlatmasına yardım etmeye gelen yeni nesil Frigleri görüyoruz.

Paralimpik ve Olimpik Frig, basit bir inanış tarafından yönlendirilir: sporun her şeyi değiştirme gücü vardır – yaşamlarımızı, sağlığımızı, başkalarıyla ve doğayla olan ilişkilerimizi. İster sporcu ister taraftar olarak sporu günlük hayatımıza dahil etmenin zamanı geldi.

Paris 2024 maskotları, Oyunlar yolculuğuna en fazla sayıda insanı getirmek için rol model olacak. Özellikle Paralimpik maskot, mümkün olduğunca geniş bir kitlenin spor hareketiyle özdeşleşmesine yardımcı olmak için koşu protezini gururla kullanır.

Estanguet, “Engellilerin çoğunluğunun görünür olmadığının bilincinde olduğumuz için Paralimpik maskotunda çalışan bir bacak protezi olmasına karar verdik. Bunun, tam olarak sergilemek için görünür bir engeli olan bir maskotun olması için güçlü bir mesaj olduğunu düşündük” dedi. Paralimpik Oyunların değerleri, bu farklılıkları takdir ettiğimizi göstermek için. Engelliler için ülkemizde ilk Paralimpik Yaz Oyunlarının düzenlenmesi vesilesiyle bir katılım mesajıdır.”

İki maskot, iki farklı karakter

Paralimpik ve Olimpik Frigleri, güçlü bir topluluk duygusuna sahip olan daha geniş Frig kabilesinin liderleridir. Birbirini kollayan ayrılmaz ve en iyi arkadaşlar olsalar da Paris 2024 maskotlarının da farklı kişilikleri var.

Paralimpik Frig gerçek bir eğlence sever, spontane ve biraz hırslıdır. Hiçbir şeyden korkmaz ve her zaman yeni deneyimlere açıktır. Çevresinde bulaşıcı bir enerji ve coşkuyla insanları bir araya getiren Paralimpik Frig, içinizdeki en iyi destekçiyi ortaya çıkaracak, sporun değerlerini yayacak ve herkesi sporcuları kutlamaya teşvik edecektir.

Olimpik Frig iyi bir taktisyen ve grubun zeki olanıdır. Gerçek bir matematikçi ve hiçbir şeyi baştan sona düşünmeden başlamaz.

Paris 2024 maskotları birlikte farklı sporları ve diğer aktiviteleri test edecek, sıkı çalışacak ve tüm enerjilerini Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nı tanıtmaya harcayacak.

Maskotların doğuşu

Paris 2024’ün yaratıcı ekipleri ilham veren ve birleştiren orijinal bir maskot yaratmak için güçlü bir sembol arayışına girdi. Sonra ona bir şekil, özellikler ve kişilik verdiler.

Paralimpik ve Olimpik maskotları orijinal konseptlerinden geliştirmek için çok sayıda yaratıcı işbirliği gerekiyordu. En ufak eğriler ve en küçük çizgiler bile saatlerce süren tartışmaların ve eskiz seanslarının konusu oldu.

Yaratıcı ekipler, karakterlerin iki önemli yönüne özellikle dikkat ettiler:

Göz: Yaramaz ve etkileyici olması amaçlanmıştır, aynı zamanda ‘Fransa’nın palaskasına’ (Fransız ulusal süsü) benziyor.

Spor sevgileri: Bu, maskotların dış hatları, kıyafetleri ve jestleriyle ifade edilmeliydi. Yaratıcı ekipler, kapsayıcı olan ve “mükemmel vücut” klişelerini yıkabilen dinamik, atletik maskotlar yaratmak için aksesuarlarına uygun ve doğru orantıları bulmalıydı.

Maskotlarla tanışın

Paris 2024 Oyunlarının elçileri olarak Paralimpik ve Olimpik Frig, insanlarla tanışmak, Paris 2024’ün ülke çapındaki tüm önemli etkinliklerine ve Fransa’da gerçekleşen en büyük spor ve kültürel etkinliklerin tümüne katılmak için Fransa’yı dolaşacaklar.