ACI AMA GERÇEK

Yavuz Kocaömer Fanatik

Paralympics’lerin kapanış törenindeki konuşmasında, Uluslararası Paralympics Komitesi Baskanı Dr.V.Steadward, “Önümüzdeki Paralympics’lerde yeni ve genç nesillere ihtiyaç vardır. Onlar, engelliler sporunu daha üst seviyeye taşıyacaklardır” dedi.

Bu sözleri duyduğumuzda, önce çok şaşırdık. Duygusallığımızın da etkisiyle, “Bu adam da ne diyor” diye düşündük. Yani, Dr.Steadward’in sözlerini, bu sporun gelişmesi için daha çok sakat insana ihtiyaç var gibi algılayıp, nerede ise kendisini ayıplıyorduk. Sakin düşündüğümüzde, aslında Dr.Steadward, dünyanın acı bir gerçeğinden söz ediyordu.

Bu dünya yasadıkça, engelli insanlar da varolmaya devam edecek. İster ülkemizdeki gibi akraba evlilikleri, trafik kazaları, depremler, isterseniz gelişmiş ülkelerdeki gibi hastalıklar sonucu, dünyada devamlı bir milyardan fazla engelli insan olacak.

Dolayısıyla, bu engelli insanların da , toplumla kaynaşabilmeleri için rehabilitasyonlarına katkıda bulunmak, kendilerine olan özgüveni artırmak için spora ve onunla kaynaşmaya ihtiyaçları olacak. Böyle olunca da , Dr.Steadward’ın sözlerini, kastettiği şekilde söyle anlıyoruz: Engelli gençler, daha çok spora yönelmelidir. Analar, babalar engelli çocuklarını toplumdan saklamak yerine, spor yoluyla onları topluma sokmak zorundadırlar. Ve böylece yetişecek sporcular, tüm dünyaya engelliler sporunun ne kadar ilginç olduğunu, engelli insanların bu konuda ne kadar basarılı olabileceklerini göstereceklerdir.

Umudumuz, ülkemizdeki sporla ilgili büyüklerimizin de, aynı bilinci taşımaları ve Türkiye engelliler sporunu hem ulusal hem de uluslararası seviyede, daha iyi yerlere getirebilmek için gerekli önlemleri almalarıdır.