GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ALMANYA’DA NASIL GELİŞTİ!

Aşağıda size, kısa başlıklar halinde Almanya’da engelliler sporunun ne zaman başlayıp, hangi evrimlerden geçtiğini anlatacağız. Almanya’da engelliler sporu, engelsiz insanların sporla olan ilişkileri kadar eski bir tarihe sahip. İlk engelli spor etkinlikleri bu ülkede 19. yüzyılın ortalarında başlamış. Kiliseler ve devlete ait eğitim merkezlerinde başlayan bu hareket, 19. Yüzyılın ortasından itibaren görme, işitme ve bedensel engelli çocuk ve gençlerin eğitilmeleri şekline dönüşmüş. O zamanlar Almanya’da engelli insanlar eğitilebilir ve çalışabilir kabul edilmezken, yapılan bu çalışmalar sonucunda, bir süre sonra toplumla kaynaşmaya başlamışlar.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın ilk bölümünde Almanya’da 80 civarında işitme engelli çocuk ve gençlere hizmet veren okul olduğu belirtiliyor. Bedensel engellilerin aynı zaman bölümünde okul sayısı ise 80 civarında. Görme engellilerde bu sayı 60 olarak ortaya çıkıyor.

İşitme engellilerin dışındaki engellere sahip inşaların, başlangıçta spor organizasyonlarında fazla gözükmedikleri, Almanya’da görme ve bedensel engelliler 1930 yıllarına kadar sadece muhtelif hareketlerin vücudu toparlaması için yapılmasıyla sınırlı kalıyor. Bu arada bazı istisnalar da göze çarpıyor. 1900 senesinde Berlin’de, görme engellilere yüzme ve yürüme dersleri veriliyor.

Bedensel engellilerde ise 1919 yılında kurulan organizasyon, 1920 yılları sonlarına doğru, üyelerini gruplar halinde spor yapmaya yönlendiriyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, işitme engellilerde ise spor faaliyetleri 1888 yılında başlıyor. Ve 1910 yılında 30 kulübün katıldığı, ilk lig maçları ve yarışmalar organize ediliyor.1924 yılında ise Alman işitme engelli sporcuları, ilk defa organize edilen uluslararası İşitme Engelliler Olimpiyatları’na katılıyor.Ya bizdeki durum? Onu da bilenler biliyor zaten!

sonu