| Milliyet

AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMIMIZ

Ampute Futbol Milli Takımımız’ın Avrupa Şampiyonu olduğunu ve bunun medyada büyük yer bulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kahraman aslanlarımızı bir kez de buradan kutlayalım. Milli Takım oyuncularımızdan 4 tanesinin eğitim burslarını üstlenen Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’na da ayrıca teşekkür ediyoruz. 

Ampute Futbol, paralimpik spor sayılmadığı için, ödül konusunda bir kargaşa yaşandı. Bunun nedeni Ampute Dünya Futbol Federasyonu’nun Uluslararası Paralimpik Komitesi ile ilgili anlaşmazlığı… Uluslararası Paralimpik Komitesi, Dünya Federasyonu’na başvurarak, kendilerinin Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne üye olmasını ve bu çatı altında müsabakaların organize edilmesini bir süre önce teklif etti. Ancak Dünya Federasyonu, “Biz Dünya Federasyonu’yuz, buraya gelin konuşalım” şeklinde bir cevap verince, görüşmeler askıya alındı. Dünyaya baktığımızda, çoğunlukla bütün ülkelerde ayrı bir Ampute Futbol Federasyonu var. Yani Türkiye hariç, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na veya o ülkenin Futbol Federasyonu’na bağlı bir ampute futbol branşı yok. 

Bizce yapılması gereken, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu konuya el atması, dünyadaki örnekleri incelemesi ve buna göre ülkemizin de dünya gerçeklerine uygun bir yapılanmaya gitmesi… O zaman bundan sonra bu kahraman gençlerimizin elde edecekleri Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında ödülü hak kazandıkları zaman, bir belediyenin veya bir özel kurumun, bir işadamının, Türkiye Futbol Federasyonu’nun veya Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takdir edeceği ödüllere kalmamalı…

 Bir diğer konu da, Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımız, bundan yaklaşık 4 ay önce Avrupa Şampiyonu olduğu… Hem de ülkemizden 30-40 sene evvel bu spora başlayan ülkelerin milli takımlarını yenerek… Onların da ödül yönetmenliğine göre hak kazandığı ödülü, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu aylardır henüz bir dosya halinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirmedi. Vardır herhalde bir bildikleri, yakında onu da öğreniriz.