| Milliyet

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

2 Aralık 2013günü, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Engelliler ve Spor” konulu panelde idik. Oturum başkanlığını Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Sunay’ın yaptığı panele, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Şerefhan, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferda Gürsel, 2008 Paralimpik Oyunlar altın madalyalı sporcusu ve 2009Dünya Şampiyonu Gizem Girişmen ile Halter Görme Engelliler Dünya üçüncüsü Ayhan Gülsoy ile konuşmacı olarak birlikte katıldık.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kasım Karakütük ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk’ün ve öğretim görevlilerinin katılımı ile başlayan panelde, engelliler ve spor konusunda bilgiler verildi. Ve bir kez daha görüldü ki, özellikle Gizem Girişmen’in açıklamalarından sonra ülkemizde engelliler sporunu performans sporu olarak yapmak çok da kolay değil. Sporcular engelli olduğu için değil, sporu yönetenler, engelliler sporu ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadıkları için. Keşke Gençlik veSpor Bakanlığı’ndan birkaç üst düzey yetkili de o panelde olsaydı ve engelliler sporu konusunda biraz daha geniş fikir sahibi olabilselerdi.

Bu tip paneller aslında, bedensel, görme, işitme ve özel sporcular federasyonları tarafından, ülkemizdeki tüm üniversitelerde yapılmalı. Böylece, yalnız bu panellere katılan öğrencilerimiz değil, aynı zamanda değerli öğretim üyelerimiz de bugüne kadar bilmedikleri, duymadıkları, engelliler ile ilgili sadece spor konusunda değil, birçok gerçeği de bizzat yaşayıp görüşmüş olurlar.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve Türkiye Engelliler Spor Yardım veEğitimVakfı, davetler geldikçe böyle panellere her zaman severek katılmakta ve panellerden sonra, özellikle katılımcı gençlerin gösterdiği ilginin mutluluğunu yaşayarak, ülkemizde engelliler sporuna az da olsa bir katkıda bulunmanın keyfine varmaktadırlar.