BAŞKAN SEÇIMLERI

Yavuz Kocaömer Fanatik

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne (GSGM) bağlı tüm spor federasyonlarının başkanlık seçimleri 18 Kasım 2000 Cumartesi günü yapılacak. Bu seçimlerde üçe bölünen Engelliler Spor Federasyonu’nun yeni şeklinde; Görme Engelliler, İşitme Engelliler ve Tekerlekli Sandalye Spor Federasyonları da başkanlarını seçecek. Ancak bunlardan kulüp sayısı yeterli olmadığı için, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nün ilgili kurumları tarafından atama yoluyla göreve getirilecek.

Buradaki en önemli nokta, federasyon başkan adaylarında aranan özelliklerden iki tanesi:

1-Yüksek okul mezunu olmak,

2-Yabancı dil bilmek.

Bu konuda, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne yapılan başvurular cevapsız kaldı. Zira, ülkemizde engelli insanların, özellikle işitme engellilerin ve bedensel engellilerin yüksek eğitim imkanları nerede ise olmadığından, bu yeni yapılanmada ilk dönemde, bu iki şartın hafifletilmesini istedik. GSGM den aldığımız bilgiye göre; Resmi Gazete de seçim yönetmeliğinin yayınlanmasından ötürü yapacak bir şey olmadığı anlaşıldı.

ŞİMDİ NE OLACAK?:

Yine, engelliler sporuna hizmet edeceğini zanneden bilinçsiz bazı insanlar bu federasyonlara aday olacaklar, yine gerçek engellinin sesini, isteklerini yansıtıp, onların ihtiyaçlarına çözüm bulmaktan uzak federasyon başkanları belki de görev başına gelecekler.Aslında yüksek okul mezunu olma şartı; dünya ve olimpiyat şampiyonlarının dışında, federasyon başkan adaylarında daha önce de vardı. Ama bu kural hiç mi bozulmadı? Eğer bozulmadı diyen varsa, bize başvursun, kiminle nasıl bozulduğunu söyleyelim.

Bu arada Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne de sormak isteriz. Acaba yüksek okuldan kastedilen nedir? Almanya da bir yabancı dil okuluna devam etmiş olmak veya oradan bir sertifika almış olmak, GSGM nin bu yönetmeliğine göre, yüksek okul koşulunu o adayda yerine getirmekte midir? Bu sorumuza cevap verebilirlerse, biz de dilimizin altındaki baklayı çıkarır, ülkemizde istendiği zaman kuralların nasıl kişilere göre uygulandığını gözler önüne sereriz…