GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ (1) 07.01.2019

Sevgili okurlarım, geçen yıl sizlerle pek çok konuyu paylaştık. Bazılarını hatırlatıp hafızamızı tazelemekte fayda var.

ZİÇEV LOKOMOTİF BAND Farkındalık Yaratıyor (05.03.2018)

2-4 Şubat tarihleri arasında PGS Kremlin Palace Hotel Antalya’da Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) desteğiyle ‘Yavuz Kocaömer Türkiye Masa Tenisi Şampiyonası’nın yapıldığını geçen hafta sizlerle paylaşmıştık. Açılış gecesiyle ilgili bazı detayları da bu köşede yazmıştık.

Mükemmel şarkılar

O akşamın belki de en büyük sürprizi ZİÇEV Lokomotif Band Grubu’nun sahneye çıkmasıydı. Bizleri çaldıkları ve söyledikleri mükemmel parçalarla kendilerine hayran bıraktılar. Sonra bu grubu araştırdık.Orkestranın şefi, onları bugünlere hazırlayan Ferudun Mete‘nin izine rastladık. Zaten o akşam orkestrasının başındaydı.

Eğitim vermeye başlamış

Sevgili Ferudun, 1977 yılında Grup Lokomotif’i kurmuş, İstanbul’da 23 yıl boyunca çok önemli şarkıcıların arkasında sahneye çıkmış. 1987 yılında, Seyyal Taner ile birlikte ülkemizi Eurovision’da temsil eden Ferudun kardeşimizin bir süre sonra yolu Antalya’ya düşmüş.Burada zihinsel engelli çocuklara eğitim vermeye başlamış. Bu eğitimle birlikte kendini başka bir hayatın içinde bulan Ferudun Mete, o günden sonra yeni bir yaşama “Merhaba” demiş.

Hayatını ‘Melekler’e adadı

Ferudun Mete, ondan sonraki hayatını kendi tabiri ile ‘Meleklerine’ adamış. Bugün Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın (ZİÇEV) Antalya Şubesi’nde müzik eğitmenliği yapmaya devam ediyor.Antalya’ya yerleştikten sonra, çocuklara verdiği ritim dersinin aslında rehabilite eğitimi olduğunu araştırmalarla anlayan Ferudun Mete Kaleiçi’nde bir daire kiralayıp Yaşam Akademi Derneği’ni kurmuş. Ferudun Mete, dernek içerisinde Lokomotif Band adlı bir müzik grubunun da kurulmasını sağlamış.

179 gösteri yaptılar

Ziçev Lokomotif Band ritim grubu olarak Down sendromlu, otizmli, görme ve bedensel engelli her yaştan çocuklar ile, 100’ü kreş ve ilkokul olmak üzere 179 gösteriye katılım sağlamışlar.2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile 2 kez burmalı çalgılar festivaline katılarak Antalya dışında da birçok kurum ve kuruluş için gösteri düzenleyip konserler vermişler.

Engelli çocuklarımız için konser vermek istiyorlar

En büyük arzuları, ilk önce ülkemizde büyük konserlere çıkmak. Ve daha sonra neler başarıldığını müzik yoluyla dünyaya göstermek. Bunun da engelli kardeşlerimiz için farkındalık yaratma anlamında çok önemli olduğunun bilincindeler.

İşte orkestra elemanları ve çaldıkları enstrümanlar: 1- Mert Zafer Akyol: Bateri 2- Orhan Bacanak: Timbal 3- Tolga Hakikat: Davul 4- Gökay Aygün: Asmalı Trampet 5- Selim Latinler: Ayaklı Dijembe 6- Taygun Arı: Asmalı 3’lü Tom Tom 7- Fuatcan Bakırlı: Ayaklı Küçük Bongo 8- Kemal Başpınar: Ayaklı Büyük Bongo 9- Buse Keleş: Bass Tom Tom 10- Kaan Dülgeroğlu: Timbal 11- Yusuf Bulkur: Düğün Davulu 12- Selçuk Karamanlı: Asmalı 2’li Tom Tom 13- Tolga Kaan Tungur: Tumba 14- Tolga Küçükertaş: Darbuka 15- Derya Bozkurt: Cowbell 16- Hacer Yıldız: Darbuka 17- Çağıl Seferoğlu: Asmalı Küçük 2’li Tom Tom. Bizlere de düşen görev, bu grubu desteklemek ve onları dünyaya tanıtmak.

Bu konuda destek olmak isteyen okurlarımız bizzat benimle iletişime geçebilirler.

‘Ailemize yardım edin’

1952 doğumluyum. Ankara’da yaşıyorum. Kızım Reyhan 1986 doğumlu, 115 kilo ve 1.65 boyunda. Obezite, uyku apnesi ve birçok hastalığı var, yüzde 70 zihinsel engelli ve ilaç alıyor. Emekliyim, maddi durumumuz iyi değil.

Çocuğuma 42 numara kışlık bot, XL-L boylarında hasta alt bezi gerekiyor. Kızıma göre palto, mont bulamıyorum; L veya XL olmalı. Maddi yardıma ihtiyacımız var. Eşim de ayağından engelli, zor geçiniyoruz. Bize yardımcı olursanız seviniriz.

Not: İlgilenenler 0212 238 71 91 no’lu telefondan bilgi alabilir.

‘Hayallerim için’

36 yaşındayım, 10 yıldır cezaevindeyim. Uzun yıllar buradayım. Buralara düşme sebebim eğitimsizlik. Hiçbir şeye geç kalmış sayılmam.

Bu kaybolmuşluğun içinde hayallerini kurduğum yeni hayata kendimi hazırlamak için duyarlı, yardımsever insanlardan her türlü kitap bekliyorum.

Şerafettin Şener
Silivri 1 no’lu L Tipi Kapalı Cezaevi C-6 Koğuşu
Silivri / İstanbul

‘Mektup bekliyorum’

30 yaşındayım. 4 yıldır cezaevindeyim. Özgürlüğü engellenmesine rağmen hayata tutunan, yarınlara dair planı olan ve umudunu kaybetmeyen herkesten arkadaşlık etmek için mektup bekliyorum.

Okan Karabudak
T Tipi Kapalı C.İ.K. D-3 Koğuşu Menemen / İzmir

07.01.2019 Posta Gazetesi