BİR YIL BÖYLE GEÇTİ (1)

“Olimpiyat Komitesi ayrımcılık yapamaz!” (29 Nisan 2013)

Bu başlık, Türkiye Gazetesi’nde yazan Öcal Uluç’un 12 Nisan 2013 tarihli köşesinden. 15 yıldır gücümün yettiğince engelli ve engelsiz kişilerin eşitliğini, hepimizin Allah tarafından yaratılmış olduğumuzu, birbirimizden farkımız olmadığını anlatmaya çalıştım. Önce gelin Öcal Uluç’un yukarıda bahsettiğim köşesinde yazdığı yazıyı birlikte okuyalım: “Ya bilmiyorlar, ya da “bildikleri halde”, tamamen başka sebeplerden gerçekleri söylemekten ve yazmaktan kaçınıyorlar; “birincisi” kötü, “ikincisi” daha da kötü!.2001 yılından beri, artık sadece “Olimpiyat Oyunları” yoktur, “Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları” vardır. Zira, “2001 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile Uluslararası Paralimpik Komitesi arasında imzalanan protokole göre, bir kent olimpiyat oyunları düzenlemek istiyorsa, olimpiyat oyunlarından en geç üç hafta sonra paralimpik oyunlarını düzenlemeyi taahhüt etmek ve yapmak zorundadır!..” Yani, o kent “Ben sadece Olimpiyat Oyunları’nı yapacağım, Paralimpik Oyunları’ndan bana ne” diyemez, derse ona “Olimpiyat tertiplemek hakkı ve fırsatı verilmez!..”

“Paralimpik-Olimpiyat”

“Çok yazık!”

“Hem de tıp doktoru”

Üstelik TMOK Başkanı Sayın Uğur Erdener bir doktordur, hem de “tıp doktoru”; dahası ülkemizde “en çok engellisi olan” organlarımızdan “göz ile ilgili” bir profesördür; onun “engellilere ve temsilcilerine karşı koyduğu bu tavrı” anlamak, kabul etmek ve onaylamak mümkün değildir!.. Evet, mümkün değildir! Okuyucularımdan, kamuoyundan ve özellikle de sayın Spor Bakanımızdan, “gerçeklere bir de bu pencereden bakmalarını” rica ediyorum!..”

“Spor yazarı değilim”

Ben spor yazarı değilim, gazeteci de değilim. Yani mesleğim bu değil! Ama birçoğunuzun bildiği nedenlerle yaşamımın son 15 senesini elimden geldiğince engellilere destek olmak, toplumumuza engelli kişilerle aramızda sadece şişman, zayıf, kısa boylu, uzun boylu gibi farklar olduğunu anlatmakla geçirdim. Özellikle, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini insan haklarına aykırı davrandıkları için, insanların eşitliğini kabul etmedikleri için eleştirdim ve eleştirmeye devam edeceğim. Lafa geldi mi mangalda kül bırakmayan o Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri nerede acaba şimdi? Nerede o başkan diye seçtikleri tıp profesörüne yaptıklarının, söylemlerinin yanlış olduğunu hatırlatmaktan kaçınan yönetim kurulu üyeleri? Ne yazık ki bazı spor yazarları, hiç araştırmaya gerek görmeden, kulaktan duyma bilgilerle kendilerini komik duruma düşürdüler. Öcal Uluç’un yazısı bunun bir göstergesidir. Bu konuda yazacak çok şey var ama önce 8 Eylül’ü bekleyelim. Yani 7 Eylül’de, Buenos Aires’de, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın kime verileceğini öğrenene kadar.

sonu