GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ (I)

Sevgili okurlarım , yılbaşı tatilini fırsat bilerek 1 yıldır yazdığımız yazıları gözden geçirdik. Engelliler camiasında neler olmuş, nelere parmak basmışız, kimler, hangi kişi ve kurumlar iyi ve kötü davranışlarıyla ön plana çıkmış onlara baktık. Bu haftadan itibaren birkaç hafta sizinle 2005 e olanları inceleyeceğiz. Amacımız ; bazı unutulan konuları hatırlatmak ve yapılan yanlışların tekrarına fırsat vermemeye çalışmak. Kişiler ve kurumlarla hiçbir alıp veremediğimiz yok. Yakın dostlarımız dahi olsa yanlışlarını sizlerle paylaşmak bizim için bir görevdir.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Geçtiğimiz kasım ayında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesiden bir davet aldık. İkinci sınıf öğrencileri , Halkla İlişkiler Bölüm Başkanlığıın , sivil toplum örgütleriyle ilgili tanıtım ve proje çalışmalarında , Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfıı ( TESYEV ) seçmişti. Açıkça itiraf etmemiz gerekirse , son birkaç senedir , gerek İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ün engelliler konusundaki umursamaz ve bilgisizce davranışları , gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi görevlilerinden eski milli atlet Semra Aksuun bir maç sırasında engelli sporculara \ Hadi be topallar \ diye bağırması bizi İzmirden biraz uzaklaştırmıştı. Buna bir de Karşıyaka Belediyesiin , eleştirilerimize , kendi belediyelerinden olmayan bir e-mail adresi vasıtasıyla cevap göndermesi , daha sonraki sorularımızı da yanıtsız bırakmıştı. Engeller konusunda, bir dönem önceki belediye başkanlığının mirasını yeme yolunda olduklarını görmemiz eklenince üzülmüştük.

İletişim Fakültesi

Yukarıdaki endişelerle gittiğimiz İzmir de çok sıcak karşılandık. Yrd. Doç Dr. Nilay Başok Yurdakul un bizi otelimizden almasından , 2ci sınıf öğrencileri tarafından havaalanından uğurlanana kadar , konu ile ilgili hem fakülte yönetiminden ve hocalarımızdan, hem de gençlerimizden büyük ilgi gördük. Yaptığımız konuşmada , engelli vatandaşlarımızın çektiği sıkıntılar, Türkiyede engelliler konusunda yaşananları dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Şimdi İletişim Fakültesi 2ci sınıf öğrencileri gruplara ayrılarak TESYEVin halkla ilişkiler konusunda nasıl çalışması gerektiği ile ilgili projeler hazırlıyorlar. Önümüzdeki nisan ayında bu projelerden bir tanesi seçilecek. Ondan sonra da sıra TESYEVin çalışmalarına gelecek.

Teşekkür

Hem bir engelli vakfını seçtikleri için , hem de bizlere , anlattıklarımıza değer vererek , dertlerimizi paylaştıkları ve birlikte çalıştıkları için başta Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet B. Göksel ve yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet İmançer olmak üzere , öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Nilay Başok Yurdakul ve bizleri dikkatle dinleyen gençlerimize buradan tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri

Yeri geldikçe bazı illerimizin Gençlik ve Spor İl Müdürlerii uyardık. Engelliler sporu konusunda önce kendilerini sonra da engelli insanlarımızı eğitmek ve onları spor konusunda desteklemelerinin yasal bir mecburiyet olduğunu hatırlattık. Ama bazı il müdürlerimiz , hatta bir çok il müdürümüz engelliler sporu konusunda o kadar bilgisiz ve eğitimsiz ki , bazen senede 1-2 defa yaptıkları küçük spor etkinliklerini engelli sporuna hizmet zannediyorlar. Bu konuda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüün gerekli önlemleri almaması, eğitim konusuna ağırlık vermemesi de şaşırtıcı. Umarız bu yeni yılda , özellikle bazı il müdürleri akıllarını başlarına toplayıp bizlere sözle arkamızdan saldırmak yerine mertçe ortaya çıkarlar . Söyleyecekleri bir şey varsa oturur, tartışırız.

Karşıyaka Belediyesi

Engelliler konusunda duyarsız belediyelerimizden bir tanesi de İzmir Karşıyaka Belediyesi. Sakın ola ki bu satırları okuyup da yine bize nereden geldiği belli olmayan , bir resmi kuruma yakışmayacak e-mail adresleriyle cevap vermeye kalkmasınlar. Ya yazılı olarak göndersinler , veya biz onların , yani yeni belediye döneminin engellilere neler verdiğini , daha doğrusu vermediğini sizlerle paylaşacağız.

Mercedes Benz

Türkiye`de bulunduğu süre içinde Mercedes firmasını başarıyla yöneten Till Becker bir başka göreve atanarak ülkemizden ayrıldı. İşindeki başarısı Mercedes firmasını ve kendisini ilgilendirir. Ancak bizler bu kişiyi golf oynadığı kulüpte çevresinde insanları aşağılayan , herkese yüksekten bakan ve en önemlisi de başbakanımıza \ Biz bedavadan otobüs hediye etmeyiz. Böyle şeyler yapmayız\ derken havaya giren tarzıyla hatırlayacağız. Hiç şüphe yok ki kendisine hiç kimse \ Başbakana bedavadan otobüs verir misiniz ? \ diye sormamıştı. Bazen böyle sormadan da cevap verilebiliyor demek ki.

Lokman Ayva

Görme engelli siyasetçimiz Lokman Ayva , 2005 yılında nihayet 3 Aralık 2002de verdiği sözü tuttu. Tabii 2,5 yıl rötarlı olarak. Daha doğrusu o tutmadı , meclisimiz bu yasayı çıkardı. Hatırlayacağımız gibi Lokman Ayva , 3 Aralık 2002 de CNN-TÜRKde Yavuz Baydarın \ Soru-Cevap \ programına katılımış, Mayıs 2003 e kadar engelliler yasasının çıkacağını, bunun kendisinin değil , partisinin bir sözü olduğunu belirtmişti. Yasa çıktı ve birçok sorunu da beraber getirdi. Ama bu sorunların Lokman Ayvaın yaptığı gibi internet sitesi üzerinden \ Ben önce Ak Partiliyim, sonra engelliyim \ demekle çözülmeyeceği de kesin.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi

3 Ekim 2005 tarihli yazımızda İzmit – Kocaeliden Adnan Sertel adlı okurumuzun Özürlüler Yasası ile ilgili gönderdiği yazıda \ Bu yasa çıkarken neler yapılmalıydı ? \ adı altında yazdığı önerileri yayınlamış ve \ Bakalım Özürlüler İdaresi bu konuda ne cevap verecek ? diye sormuştuk. Yönetmelikleri çıkarmakla uğraşan Özürlüler İdaresi umarız bu yıl bir fırsat bulur, bu okuyucumuzun önerilerine cevap verir.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu İstanbulda başladı. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEVin ( 0212) 274 10 32 ya da 274 11 71 nolu telefonlarına başvurabilirler. Güzel Söz

Günahsız olan korkusuz yaşar

H. Ibsen

KULÜP TANITIMI KÖŞESİ

” Haydi Antakyalı engelli gençler , spor yapmaya “diyoruz ve bu hafta size Antakya daki engelli spor kulübünün ulaşım bilgilerini veriyoruz. ANTAKYA YAŞAMA SEVİNCİ SPOR KULÜBÜGündüz Cad. Kapalı Spor Salonu İçi – ANTAKYA

Tel : ( 0326 ) 216 39 35 / ( 0 533 ) 382 73 49 Faks : ( 0326 ) 216 39 35 Ana spor branşları : Basketbol, masatenisi, kort tenisi, atletizm, yüzme. İlgili: Hüseyin Ataşer