GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÇİNLİLER SINIFTA KALDI

Dünya Engelliler Masa Tenisi Şampiyonası 5-15 Eylül tarihleri arasında Çin’in başkenti Pekin’de yapıldı. Şampiyonaya katılan 48 ülke bazı önemli sorunlar yaşadı.

Yaptığımız araştırmalara göre, örneğin; konaklama yapılan merkezde resepsiyonda çalışan görevlilerin yetkilerinin olmayışı, yabancı dil bilmeyişi, her gün aynı yemeklerin çıkması, spor salonunda sporcu ve idarecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek bir büfenin bile olmayışı, sağlık ekibi konusunda yaşanan sıkıntılar ve yapılan madalya törenlerinin, ana salonun dışında bir yerde yapılması duyduğumuz şikayetlerden bazıları.

Milli takımımızdan bir örnek vermek gerekirse; Tekerlekli Sandalye Bayan Takımımız’a madalya töreni yapıldığı sırada, Tekerlekli Sandalyeli Erkek Takımımız’ın final karşılaşmasının olması dolayısıyla, ikincilik madalyamızın törenine idarecilerimiz ve diğer sporcularımız katılamadı. 2008’de Pekin’de yapılan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda büyük bir keyifle izlediğimiz organizasyonu bu şampiyonada göremedik.

Milli Takım sporcularımıza gelince; Nesim Turan finalde Koreli rakibini 3-0 yenerek 4. klas erkeklerde Dünya Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

Hatice Duman yarı finalde Çinli rakibine yenilerek Dünya 3. oldu ve bronz madalyayı kazandı.

Takım maçlarında ise, bayan takımımız Hatice Duman ve Nergis Altıntaş yarı finalde Koreli rakiplerini yendikten sonra, final maçında Çin Milli Takımı’na karşı yenilerek Dünya 2.’si olarak gümüş madalya aldılar.

5. klas Erkek Takımımız Abdullah Öztürk, Ali Öztürk ve Nesim Turan yarı finalde Koreli rakiplerini yendiler, final maçında Çin Milli Takımı’na yenilerek Dünya ikincisi olarak gümüş madalyaya hak kazandılar.

9-10. klasman Bayan Takımlarında ise, Ebru Can, Hilal Türkkan, Neslihan Kavas, Ümran Ertiş yarı finalde Çinli rakiplerine yenilerek Dünya 3. olmuşlardır.

Konu ile ilgisi olmayanlar bu başarıları küçümseyebilir. 2001 senesinde ülkemizde başlayan engelliler masa tenisinin bugün geldiği noktayı ancak bu konunun içinde olanlar değerlendirebilir.