| Milliyet

DESTEK ŞART

2009 yılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü açısından mali yönden çok zor geçti. Finansal krizin getirdiği olumsuz etkiler Maliye Bakanlığı’nın Genel Müdürlüğe gerekli fonları aktarmasını etkiledi. Bunun sonucu olarak da yalnız engelliler değil, tüm spor federasyonları yeni yılı büyük zorluklarla kapatıyorlar.

2010 yılında nasıl bir yıl izleneceği biraz da genel ekonomik gelişmeye bağlı. Tüm bunlara rağmen özellikle 4 engelli spor federasyonunun 2012 Londra Paralimpik Oyunları da göz önüne alındığında desteğe ihtiyacı var.

2010 ve 2011 yıllarında yapılacak uluslararası Avrupa ve Dünya şampiyonalarına sporcularımızı göndermekte zorlanırsak, bu 2012 oyunlarına daha az sporcu ile katılmamız sonucunu doğuracak. Ancak her zaman söylediğimiz gibi her şeyi devletten beklemek mümkün değil. Özellikle Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 1 yıldır sponsor temin edebilmek için çaba gösteriyor.

Ancak gerek engelli sporlarının ülkemizde hâlâ tanınmayışı, gerekse ekonomik zorluklar bu çabaların istenen sonuçlarını almaya yetmiyor. Federasyon Başkanı Veysel Gülpınar tek başına mücadele ediyor. Tekerlekli Sandalye Süper Ligi’ne hâlâ bir ana sponsor bulunabilmiş değil. Bu konuda görsel medyamızın ilgisizliği de sponsor bulmayı zorlaştırıyor. Diğer taraftan özellikle hem yeni sporcuların yetişmesine hem de mevcut sporcuların daha iyi koşullarda mücadele edebilmesine destek olacak malzeme temininde Özürlüler Yasası’na rağmen maddi zorluklar var.

Gerileme dönemine girer

(TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı son olarak yaklaşık 100 adet basketbol sandalyesinin siparişlerini verdi ve bu ay sonu ihtiyacı olan kulüplere dağıtacak. Ondan sonra ne olacağı belli değil. Okçuluk ve tekerlekli sandalye için gerekli malzemeler de bir an önce temin edilmek zorunda. Bütün bu sorunları bir araya toplayıp düşündüğümüzde, acil bir çözümde bulunmazsa, Avrupa’da ve Dünya’da belli spor branşlarında yükselmeye devam eden bedensel engelliler sporu bir gerileme dönemi içine girecek