| Posta

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ İZLENİMLERİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, İstanbul-Çekmeköy’de bulunan Özel Alev Okulları’na söyleşi yapmak üzere davet edildik. Söyleşiye Tekerlekli Sandalye Milli Takımımızın as oyuncularından, Avrupa ve Türkiye Şampiyonlukları yaşamış Murat Emrak ile birlikte gittik. Salonda 500’ü aşkın, yaşları 12 ila 16 arası genç kardeşimiz vardı. Çok esprili geçti ama bir o kadar da eğiticiydi. Sordukları sorularla hem beni, hem de Murat’ı şaşırttılar. Öğrencilere ilk sorumuz, “İçinizde engelli yakını olan var mı?” oldu. Bu sorumuza kalkan parmaklar 20- 25 civarındaydı.

Hafızalarda kalacak

1994’te kültürel alanda ve iş hayatında önemli yerler edinmiş St. Georg Avusturya Lisesi mezunları tarafından kurulan Avusturya Liseliler Vakfı tarafından hayata geçirilen bu okul, 1000’in üzerinde öğrenciye eğitim veriyor. Binaların dışında çok yönlü bir kampüs, genç ve çocuklarımızın balıklara yem attığı küçük bir hayvanat bahçesi var. Okulda birçok sosyal etkinlik yapılıyor ve çocuklarımızın ileriki yaşamlarında hafızalarında kalacağı örneklerle dolu.

Ne zaman isterlerse

Avusturya Liseliler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ise bize desteklerini esirgemeyen sevgili İbrahim Temo kardeşimiz. Çok güzel izlenimlerle ayrıldık. Diledikleri zaman da Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak her zaman genç kardeşlerimizle birlikte olacağımızın bilinmesini isteriz.

Güzel örnekler

Geçtiğimiz hafta bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü idi. Bugünün amacı; farkındalık yaratmak, engelli insanlara dikkat çekmek. Bu konuda ülkemizde birçok yerde çok güzel etkinlikler yapıldı. Örneğin; bir ilimizin valisi tekerlekli sandalyeye binerek empati yaptı. Bir belediye başkanımız benzer bir deneyimde bulundu. Bunların hepsi çok güzel. Üzücü olan tarafı; bu yapılan etkinliklerden 1-2 gün sonra her şeyin eski haline dönmesi, yani engelli insanlarımıza iyi niyetle sadece birkaç devlet kurumumuz tarafından destek olunması. Yoksa aynı tas aynı hamam.

Acımaya gerek yok

Aslında ülkemizdeki koşullarda, engelli insanlarımızla daima birlikte olmalıyız. Çünkü onların bizden sadece farkı var. Nasıl ki, bazılarımız kısa, bazılarımız uzun boylu, bazılarımız sarışın, bazılarımız esmer. Engellilik de böyle bir fark. Ama bu konudaki eğitim eksikliğimizden ve Milli Eğitim Bakanlığımızın hâlâ bu konuda etkili bir çalışma yapmayışından ötürü, engellileri gördüğümüzde, çoğunlukla acıyoruz, üzülüyoruz, “Vah vah” diyoruz ve orada da bitiyor.

SPORTS TV

Yine 3 Aralık günü Sports TV’nin Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı ‘Spor 360’ isimli programın canlı yayınında sevgili Murat Ağca ile birlikteydik. Koray Aldemir kardeşimizin sunduğu programda engelliler sporu ile ilgili bildiklerimizin ve yaşadıklarımızın sadece bir kısmını anlatma fırsatı bulduk.

Antrenörlerin emeği çok büyük

Sports TV, genelde ülkemizdeki engelli sporlarına en çok yer veren özel TV. Bir de TRT Spor’da sevgili Cem Çınar’ın her hafta sunduğu ‘Engelsiz Spor’ isimli program var. Onun dışında, eğer engelli sporları müsabakalarında bir kavga çıkarsa veya olumsuzluk yaşanırsa o zaman bazı televizyonlarımız ilgi gösteriyor! Program sırasında, engelli sporlarının ülkemizde çok hızlı geliştiğini anlattık. Böyle bir gelişmeye dünyada başka hiçbir ülkede rastlanacağını tahmin etmediğimizi konuştuk. Bu gelişme 2000’de o zamana kadar tek federasyon olan Türkiye Engelliler Spor Federasyonu’nun tarafımızdan 4 ana engelli grubuna bölünmesiyle başladı. Tabii burada, Türk insanının başarma gücü, arzusunun yanısıra spor konusundaki disiplini ve onlara destek olan antrenörlerimizin emeği çok büyük.

Amacımız üzmek değil

Federasyonlar konusunda konuşmak istemedik. Çünkü Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu konusunda konuşacak bir şey yok. Bu konuda yaşananlar malum! Elimizde belgeler mevcut zaten. Öte yandan, Galatasaray’da ‘Engelsiz Aslanlar’ın nasıl kurulduğunu, nasıl büyük başarılara imza attıklarını, sonra Galatasaray’a başkan diye gelen Dursun Özbek’in, peşinden bugünkü başkan Mustafa Cengiz’in ve kıymeti kendinden menkul genel sekreter Mustafa Turgun’un neler söylediklerini, yaptıklarını da kamuoyu ile paylaştık. Amacımız kimseyi üzmek değil. Ama engelli sporunu spor kabul etmeyen, kıymeti kendinden menkul, spor adamı geçinen insanlarla da mücadelemiz her ortamda devam edecektir. Bu arada aldığımız bilgilere göre, her şey yolunda giderse, önümüzdeki yıl Murat Ağca’nın sunumuyla, Sports TV’de her hafta bir engelli sporları programı yapılacak. Bizler de gücümüzün yettiği kadar destek olacağız. Sevgili Koray kardeşimizin konulara hakimiyeti ve görüşleri bizi çok memnun etti. Sevgili okuyucularımızdan ilgilenenler varsa, ‘Spor 360’ programı bu akşam saat 17.00’de Sports TV’de tekrarlanacak.

ÇENGELLİ PANO

`Yardım istiyoruz`

6 kişilik bir aileyiz. Çok hastayım. Hastalığımdan dolayı psikiyatrik tedavi görüyorum. İşsizim ve çaresizim. Ben ve çocuklarım açlık ve yokluk içindeyiz. Bakkala, fırına, komşulara borçluyuz, ev kiramızı veremiyoruz. Dört çocuğum okula gidiyor ama okul masraflarını karşılayamıyorum. Çocuklarıma kıyafet alamıyorum. Tüm büyüklerimden bana ve çocuklarıma acil yardım edilmesini rica ediyorum.

Mehmet Can Selimoğlu / Diyarbakır

Tel: 0534 683 60 16

`Kitap bekliyorum`

3 senedir cezaevindeyim. Daha 5 yıl cezam var. Maddi hiçbir sorunum yok. Yardımseverlerden bana kitap yollamalarını istiyorum. Şimdiden tüm yardımseverlere sonsuz teşekkürler.

Erol Sanar T Tipi Kapalı C.İ.K. C-6 Koğuşu / Bolu

`Hakkımı arıyorum`

2 yıl cezam var. Maddi durumum iyi olmadığından hukuki yardım alamıyorum. Bu nedenle hakkımı bir şekilde aramak için kanun kitaplarına ihtiyacım var. T.C.K.- C.M.K Kitapçığı ve İçtihatlı Yargıtay Kararları Kitapçığı istiyorum.

Ali Oya T.Tipi K.C.İ.K. A-2 Koğuşu Dinar / Afyonkarahisar

 10.12.2018 Posta Gazetesi