GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

DÜNYA GİDER MERSİN’E…

Geçtiğimiz günlerde bu satırlarda ING ile ilgili bir yazı kaleme aldık. Cinsiyet eşitliğinden bahsederken, yaptıkları ‘insan ayrımcılığına’ değindiğimiz ING kurumunu köşemize taşıdık. ING yetkilileri bırakın özür dilemeyi, üzerine bile alınmadı. Belli ki maksat sadece reklam bütçesini eritmek. Tam bunları düşünürken ING’nin ne kadar eksik hareket ettiğini ispat edecek tokat gibi bir haber düştü mailimize. Gelin bırakalım bu tarz sözde duyarlı kurumları bir tarafa; bakalım dünyada bu konularda neler oluyor.  

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi, adını resmen Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi olarak değiştirdi. Bu ABD Takımı sporcularını ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ‘Paralimpik Hareketini’ kutlayan ve onurlandıran bir değişiklik. (USOPC) Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu, üç ay boyunca beraber çalıştıkları toplantılar sonucunda meydana gelen değişikliği oy birliğiyle onayladı.  

Biz ise Türkiye’ye, Türkiye’deki spor insanlarına, kamuda görevli spordan sorumlu kişilere, spor yorumcularına, gazetecilere ve habercilerine, spora yatırım yapan ve destekleyen markalara hala ‘PARALİMPİK’ kelimesinin anlamını ve önemini yaza yaza, anlata anlata öğretemedik.  

Bakın, (USOPC) Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi Başkanı Susanne Lyons yapılan basın toplantısında neler diyor:  

“Bu, ABD’deki Paralimpik ve Olimpiyat sporları için gururlu bir gün ve organizasyonumuzun kapsayıcılık taahhüdünü yerine getirdiğini temsil eden bir değişiklik. İsim yeni olsa da, ABD Paralimpik Takımı’nın gücü; Paralimpiklere olan bağlılığımız, destek alan Paralimpik sporcu sayısı ve başarıları ile kanıtlanmış bir değerdir.  İsim değişikliğinin, sosyal ve dijital platformlarda güncellenmiş izleri olduğunu görüyorsunuz. ABD Olimpiyat ve Paralimpik Eğitim Merkezlerinde, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Eğitim Alanlarında, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komite Merkezinde yapılacak tüm fiziki değişikliklerin en geç 2020’de tamamlanma hedefi ile yola çıkıldı. Ayrıca, ABD Olimpiyat Onur Listesi, ABD Olimpiyat ve Paralimpik Onur Listesi olarak yeniden adlandırılacak.”  

İşte bu satırlar ve bu hareket, bizim anlatmaya çalıştığımız her şeyi tam anlamıyla özetliyor. ABD bu yaptığı kapsayıcı ve büyük hareket ile tüm dünyaya başarılı bir örnek oldu.  

Bir de dönüp hala laf anlatmaya çalıştıklarımızı düşününce, içimizden söyleyecek çok da fazla bir şey gelmiyor.  

İşte bizim gerçeğimiz: “Dünya gider Mersin’e, biz gideriz tersine…”