| Posta

ENGELLERİ AŞMAK

Sevgili okurlarım, bu hafta sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız.

Devlet ve Sivil Toplum kuruluşu

25 Kasım 2006 ‘ da T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü , Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV ) arasında imzalanan protokol gereği , Ocak 2007’den itibaren bir fon oluşturulacak. Bu fona Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. 1.000.000.- YTL ( Bir milyon YTL) Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü 500.000.-YTL (Beş yüz bin YTL ) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV ) 500.000.-YTL (Beş yüz bin YTL ) katkıda bulunacak. 3 kişilik bir komisyon tarafından idare edilecek fonla , Türkiye genelindeki engelli spor kulüplerinin malzeme ihtiyaçları sırayla karşılanacak.

Nerden çıktı ?

Geçen yıl temmuz ayında yürürlüğe giren ‘’ Özürlüler Yasası’’ T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne engelli spor kulüplerinin malzeme ihtiyaçlarını temin etmeyi yüklemişti. Ancak bütçede fon olmadığı için bir yılı aşkın süredir yasanın bu maddesi uygulanamıyordu. Yasanın sorumluluğunu taşıyan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ‘’ Biz ilgili kurumdan görüş aldık ‘’ diyerek işin içinden çıkıyor ve yasanın uygulanması ortada kalıyordu. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile yapılan tek bir görüşmede yukarıdaki protokol ortaya çıktı. Bu bakımdan hem ilgili kurumlara , hem de Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e engelli sporcularımız adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Ford Otosan ve engelli aracı

Atilla Aldemir isimli okuyucumuz 1991 yılından beri bedensel engelli. 5 Kasım 2006 ‘ da ÇET Otomotiv Büyükçekmece Ford Bayisi’ne gidiyor ve bir Ford Fusion 1.4 dizel otomotik vitesli bir araç alıyor. Ama bir hafta geçmeden yolda kalmaya başladığında otomobilin şanzımanda sorun olduğunu anlıyor. Aracı aldığı yere gidiyor, kimse ilgilenmiyor ve yardımcı olmuyor.

Ticaret Bakanlığı Tüketici Bölümü

Okurumuz Ticaret Bakanlığı Tüketici Bölümü’ne başvuruyor. İlgili heyet gerekli incelemeleri yapıyor , bilirkişinin raporundan sonra da okurumuzun satın aldığı Ford Otosan marka arabanın şanzıman ve beyin ünitesinin arızalı olduğunun anlaşıldığını , malın ayıplı olduğunu yazıp tüketiciye haklı olduğunu söylüyor. Tüketicinin talebi olan , otomobilin yenisi ile değiştirilmesine oybirliği ile karar veriyor. Ancak Ford Otosan bu kararı ve raporu kabul etmiyor. Anlaşıldığı kadarıyla konu şimdi mahkemeye intikal edecek.

Ayıplı mal

Tüketici yasası , bu ve bunun gibi kurumlar uymayacaksa neden çıkarıldı ? Kaldı ki Ford Otosan gibi bir müessesenin engelli-engelsiz bir müşterisine bu şekilde ilgisiz kalmasını da anlamak mümkün değil. Umarız , konu mahkemeden önce uzlaşma ile çözülür ve mağdur engelli okurumuz yeni arabasına kavuşur.

Kim bu Hüseyin Ar?

19 Kasım 2006 ‘da Ankara ‘da Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ nun I. Olağan Genel Kurulu yapılıyor. Divan Başkanlığı’na Hüseyin Ar diye biri seçiliyor. Baştan iyi giden toplantı, Divan Başkanı’ nın önergeleri birbirine karıştırması yüzünden bazı maddeler iki defa oylanıyor. Sıra ‘’ Genel Müdürlük temsilcileri ve önceki başkanların talepleri halinde konuşmaları ’’nı öngören 9’uncu maddeye geliyor : Divan Başkanı söz alıyor , ‘’ Genel Müdür bildiğiniz gibi konuştu, bu maddeyi oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler, etmeyenler . Edilmiştir. ‘’ Eski Federasyon Başkanı olarak yerimden kalkıyorum ve ’’ Bir yanlışlık yapıyorsunuz. El kaldırdım, beni görmediniz, konuşmayı talep ediyorum’’ diyorum. Divan Başkanı ‘’ Hayır efendim maddeyi oyladım ‘’ diyor. ‘’ Sayın başkan bu maddenin oylanacak tarafı yok. Genel Müdürlükten veya önceki başkanlardan burada bulunup da konuşacaklar var mı diye soracaksınız ‘’ dediğimde de ‘’Dilek ve temennilerde konuşursunuz ‘’ diyerek geçiştirmek istiyor. Israr ediyorum, itirazımı kabul etmemekte direniyor. Sonra küçük bir ara veriyor ve tekrar mikrofona gelip Divan Kurulu Üyeleri ile görüştüm. Yavuz Kocaömer el kaldırmış, görmemişim. Kendisini kürsüye davet ediyorum’’ diyor ( yapacak başka bir şeyi kalmadığı için ) ve ilave ediyor : ‘’ Hava gerginleşiyor. Polise haber verin. ‘’Gereksiz gerginlik

Haydaaaa. Düzgün bir şekilde giden genel kurulda gerilim başlıyor. Kürsüye çıkıyorum. ‘’ Şahısları itham etmeyeceksiniz. (Belli ki bir yerlerden talimat almış) İçimdeki bir his böyle konuşmaların olacağını söylüyor ‘’ derken sözünü kesiyorum ‘’ Sayın Başkan hislerinizi bırakın. İzin verin konuşalım. Eğer herhangi bir kimseyi suçlarsak, o zaman konuşursunuz’’ diyerek söze başlıyorum. Bu arada ‘’ Polis çağırın ‘’ sözlerinin gerilimi salona yansıyor, bazı küçük tartışmalar oluyor. Ama her iki başkan adayı ve taraftarlarının sağ duyulu davranışı sonucunda çağırılan polislere gerek kalmıyor. Ancak bir süre sonra adaylardan biri, beni itham ediyor, hakaret sınırlarını zorluyor. Ben konuşurken ‘’ aslan kesilen ‘’ Hüseyin Ar ‘dan ses yok.Aslan Hüseyin

Türk sporunda spor adamı geçinenlerden birinin daha yaşanmış hikayesi. Ne işiniz var sizin Divan Başkanlığın ‘da Hüseyin Bey? O koltuğu bu konuda eğitimli insanlara bırakın . Siz de mesleğiniz olan mobilyacılığa devam edin. Böylece hiç değilse, genel kurullarda ortalığı karıştırmazsınız.

DUYURU

Fenerbahçeli eski yönetici Sadettin Saran’ın çarpıcı açıklamalarını www. tesyev.org ‘ da okuyabilirsiniz.

Zorluklar, başarının değerini artıran süslerdir.

MOLIERE

Bayram coşkunuzu bir engelliyle paylaşır mısınız ? BAĞIŞLARINIZ İÇİN Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim VakfıTESYEVTel : 0 212 – 274 10 32 – 274 11 71 Cep: 0 536- 464 14 63Vakıflar Bankası Karaköy Şubesi: 02022262Türkiye Halkbankası Şişli Şubesi: 16000034Türkiye İş Bankası Balmumcu Şubesi: 586633