GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİ ÇOCUKLAR OKUTULMALI…

1 Aralık tarihinde köşemizde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi’ni kiralarını zamanında ödemediği gerekçesiyle icraya verip vermediğini sormuştuk. Tarafsızlığımız nedeniyle kendilerine bu sütunları açtık. Ama bugüne kadar bir cevap gelmedi. Şimdi anlıyoruz ki, bu konuda yazdıklarımızdoğruymuş. Eskilerimiz ne demiş: “Sukut ikrardan gelir.”

Belediyelerimiz

Engelliler konusunda yanlışlıklar yapan, olumsuz ifadelere sahip olan belediyelerimizi burada kamuoyu ile paylaşır, eleştiririz.Ve çoğunlukla onlardan bir cevap çıkmaz. “Nasıl olsa Türk milleti balık hafızalıdır, bir süre sonra unutulur gider” diye düşünürler. Bu köşe diğerlerinden biraz farklı. Buradahiçbir şey unutulmaz. Aynen Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un engelliler hakkında geçen yıl bir özel okul açılışında söylediği abuk subuk, ipe- sapa gelmeyen,insanlıkla ilgisi olmayan sözleri veyaİstanbul’daki 6. Dr. Trawinski Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’nın basın toplantısına gelmeyen ve gerçeklere uymayan bir basın açıklaması yayınlayan İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahimİlhami Koç’un yaptığı gibi.

Örnek çağrı

Bandırma’da faaliyet gösteren Atatürk Özel Eğitim Okulu Müdürü Algan Kartal, bir süre önce engelli çocukların anne ve babalarına onları okula gönderme çağrısında bulundu.Bandırma’da yaklaşık 20 bin dolayında engellinin yaşadığını belirten Kartal, birçok ailenin engelli çocukların eğitimi konusunda gerekli hassasiyeti göstermediğini, eğitimle her engelin aşılabileceğini belirterek ilçedeki engelli dernekleriyle irtibata geçip bu öğrencilerin eğitim almaları konusunda aileleri ikna edeceklerini söyledi.

Yalnız engelliler mi?

Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin eğitim olduğu konusunda herhalde hepimiz hem fikiriz. Konu engelli çocuklar olunca, bazı anne-babalar bu konuda gerekli duyarlılığı göstermiyor. Oysa, biz Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ndan biliyoruz ki engelleri ile başa çıkıp aynı zamanda eğitim alan çocuklarımızın,gençlerimizin içinde bir çok engelsiz öğrencimize taş çıkartacak kadar başarılı olanları var.Aslında yukarıda bahsettiğimiz okul müdürü Algan Kartal’ın yaptığı bu çağrı, T.C.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmalı ve sadece kağıt üzerinde kalmamalı. Uygulamalar da elde edilen sonuçlar da devamlı olarak kontrol edilip kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Şikayetler bitmiyor

Medyada engellilerin işgal edilen otopark yerleri ya da görme engelliler için yapılan sarı bantların yanlış kullanımıyla ilgili haberler sürekli çıkıyor. Ülkemizin her yerinde engellilerin otoparklarına araba park edenler, görme engellilerin yürümesini kolaylaştıracak sarı bantların üzerine kutu, koli, sandık yerleştirenler var.Bu konudaki en önemli faktörlerden biri eğitim. Ama bazen insanlık da eğitimin önüne geçebiliyor. Bir kaç sene önce İstanbul Anadolu yakasında bir alışveriş merkezinin engellilere ait otoparklarına ‘Park yerimi alacaksan, engelimi de al tabelaları konulmuştu. Buna rağmen,bir çok kişi bunu dikkate almadı.

Bize bildirin

Çevrenizde bu tip olaylarla karşılaşırsanız, engellileri düşünmeyenleri, haksız yere otomobilini park edenleri görürseniz bize bildirin. Ama sadece bildirmek yetmez, fotoğraflayın, gönderin.Buradan onları herkese ilan edelim.Belki o zaman yaptıklarından utanırlar, engellilik konusunda biraz olsun bilinçlenirler.

Not: Tüm okurlarımızın yeni yılını kutlar, sağlık ve huzur dolu günle dilerim.

Güzel söz

Ey başkalarının acısıyla kaygılanmayan , sana insan demek yakışıksız almaz. ( Şeyh Sadi )

sonu