ENGELLİ SPORCULARIN GURUR GECESİ
| Posta

ENGELLİ SPORCULARIN GURUR GECESİ

Türk sporunda bir ilke daha imza atıldı. İlk kez gerçekleştirilen, sadece engelli sporculara yönelik ‘Yılın Sporcuları Ödül Töreni’ Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi. Gece, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) desteğiyle, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) ev sahipliğinde ‘Engelsiz Ödül Töreni’ adı altında organize edildi. Türkiye’de ilk kez engelli sporculara yönelik düzenlenen ödül gecesinde 10 kategoride ödüller sahiplerini buldu. Geceye spor camiası ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Tongsir: Bir ilki başarmanın gururunu yaşıyoruz

Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’ın desteği ile S Sport’tan canlı yayınlanan törenin açılış konuşmasını yapan TSYD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, organizasyonun önemine dikkat çekti. TSYD ailesi olarak böyle bir geceye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Tongsir, şunları söyledi: “Türkiye’de ilk kez düzenlenen böylesine özel bir geceye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Yola çıkarken kendimize ‘Spordan da Öte’ sloganını seçtik. Bu sadece spor değil, bir azim, bir inanç, bir sabır. TSYD olarak mücadele eden, ter döken, ülkesine madalya getirmek için canını dişine takan insanların engelli olduğuna inanmıyoruz. Bugün düğmeye bastık. Bu ilkti, bundan sonra geleneksel olarak her yıl düzenleyeceğiz.”

Aksu: Yavuz Kocaömer’in başlattığı hareket tüm Türkiye’ye yayıldı

Törende, 2004 Atina Paralimpik Oyunları Şampiyonu Korhan Yamaç’a verilen ‘Yavuz Kocaömer Özel Ödülü’nü takdim eden Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Dr. Av. Murat Aksu da böylesi anlamlı bir gecenin TMPK olarak paydaşı olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Aksu, rahmetli Yavuz Kocaömer’in önderliğinde 25 yıl önce yola çıkarken bugünleri yaşamanın hayallerini kurduklarını belirtti. Başkan Aksu: “Hayallerimiz bir bir gerçekleşiyor. Para sporlar artık bu ülkenin tartışılmaz bir gerçeğidir. Rahmetli Yavuz Ağabey’in kişisel çabalarıyla oluşturduğu bu yapı, artık tüm Türkiye sathına yayılmış, geniş bir Paralimpik ailesi haline gelmiştir. Bugün engelli branşlarında uluslararası arenada elde ettiğimiz başarılar, engelli olmayan sporcuların başarılarıyla yarışır, hatta onları geçer hale gelmiştir. Bunun son örneğini Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 15 madalya alarak yaşadık. Bu çocuklarımıza hak ettikleri değeri veren, onları başarılarından dolayı ödüllendirmek için düğmeye basan ve bu gecenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve destek veren tüm sponsor markalara teşekkür ediyorum,” diye konuştu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç ve TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu.

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik de törene katıldı

Törende ayrıca gecenin ana sponsoru Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu ile CMO’su Sinan Seha Türkseven, Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Hummel Türkiye ve Güney Bölgesi CFO’su Kerim Kıvanç Aksoy, Dalkılıç Spor Genel Direktörü Cihan Açıkgöz, AVEC Genel Müdürü Çağrı Öztaş, Radisson Otel Grup Türkiye Oteller Pazarlama Direktörü Yeşim Doğukan ve Aslı Borakan, FONEX Kurumsal İletişim Başkanı Kadir Bıyıklı, Fırat Life Style (Nature Vadi) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Fırat, VESTEL Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem, Medicana İcra Kurulu Üyesi Oğuzhan Cücü de birer konuşma yaparak ödülleri takdim ettiler. Törene ayrıca TFF Onursal Başkanı ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi olan Şenes Erzik, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Galatasaray Kulübü 2. Başkanı Metin Öztürk, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Kerim Vural ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç da katıldı.

ÖDÜLLER

TSYD-Petrol Ofisi Engelsiz Ödül Töreni’nde 10 kategoride ödüller sahiplerini buldu.

1-YILIN MİLLİ TAKIMI: Goalball Kadın Milli Takımı

2-YILIN KADIN SPORCUSU ÖDÜLÜ: Sevda ALTUNOLUK (Goalball Kadın Milli Takımı Kaptanı)

3-YILIN ERKEK SPORCUSU ÖDÜLÜ: Abdullah ÖZTÜRK (Milli Para Masa Tenisi Sporcusu)

4-YILIN ANTRENÖRÜ ÖDÜLÜ: Osman ÇARKÇI (İşitme Engelliler Erkek Voleybol Milli Takımı Başantrenörü)

5-AZİM ÖDÜLLERİ: Sevilay ÖZTÜRK-Sümeyye BOYACI (Paralimpik Yüzme Milli Takım Sporcuları)

6-YILIN ÇIKIŞ YAPAN SPORCUSU ÖDÜLÜ: Fatma Damla ALTIN (Özel Sporcular Atletizm Milli Takımı Sporcusu Uzun Atlama) ve Ayşegül PEHLİVANLAR (Paralimpik Atıcılık Milli Takım Sporcusu)

7-VEFA ÖDÜLÜ: Dilara ÇEVİK: (Özel Sporcular Atletizm Milli Takımı Sporcusu Yürüyüş)-Emirhan AKÇAKOCA (Özel Sporcular Atletizm Milli Takımı Sporcusu)-Benay BALCI ve Merve PEKER (Özel Sporcular Masa Tenisi Milli Takım Sporcuları)

8-FARKINDALIK ÖDÜLÜ: Ampute Futbol Milli Takımı

9-YAVUZ KOCAÖMER ÖZEL ÖDÜLÜ: Korhan YAMAÇ (Paralimpik Atıcılık Milli Takım Sporcusu)

10-SAĞLIK KAHRAMANI ÖDÜLÜ: Prof. Dr. Nevin ERGUN