| Posta

ENGELLİ SPORCULARIN MALZEMEYE İHTİYACI VAR

Daha önce de yazdık, ama soruna bir çözüm getirilemedi. Özürlüler Yasası’nın 33’üncü maddesine göre; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ülkemizdeki engelli spor kulüplerinin malzemelerini temin etmek mecburiyetinde. Öte yandan, Maliye Bakanlığı’ndan bütçe alınamadığı için, 2005‘ten beri yasanın bu hükmü uygulanamıyor. Geçen sene Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak’la birlikte Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) bir fon oluşturmak üzere harekete geçti. Ancak, Ekim ayında yapılan Federasyon Başkanları Toplantısı’nda bazı engelliler spor federasyonu başkanları bu iş birliğine karşı çıkarak “Kaynağı bize aktarın” dediler. Maalesef bu kaynağı aktarma imkanı da yine bütçe nedenleriyle olamadı.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

Daha sonra Nisan ayında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, “Malzemeleri temin etmek federasyonumuzun asli görevleri arasındadır” şeklinde spor kulüplerine bir bildirimde bulunarak, ihtiyaçlarını belirtmelerini istedi. Aradan geçen 4 ayda yine maddi imkansızlıklar nedeniyle malzemeler temin edilemedi. Ve özellikle Bedensel Engelliler Spor Kulüpleri’nin bazıları geçtiğimiz sezon zorlandı , bazıları da önümüzdeki yıl, özellikle tekerlekli sandalye basketbol liglerine katılmakta zorlanacaklar. Son 10 yılda büyük özverilerle kurulan bu kulüplere destek olmak, kendilerinin de belirttiği gibi Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görevidir. Özellikle bedensel engellilerin kullandığı spor sandalyelerinin maliyeti yüksek. Bu yüzden de desteklenmek zorundalar.

Hatırlatma Bir kez daha buradan başta Sayın Bakan Faruk Nafiz Özak olmak üzere ilgililere hatırlatıyoruz. Bu malzemeler süratle temin edilmediği takdirde, bedensel engelliler sporunda yeni sporcu yetiştirmek ve mevcut kulüplerin varlığını muhafaza etmeleri son derece zor olacaktır.

Gençlik hizmetleri

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bu yıl da gençlik hizmetlerine temposunu artırarak devam ediyor. 10-18 Temmuz tarihlerinde İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilenetkinliklere, çeşitli ülkelerden binlerce genç katıldı. Hafta boyunca gençler keçe, ebru-hat, seramik, cam üfleme ve t-shirt baskısı gibi el sanatları etkinliklerinin yanı sıra, festival alanı içinde kurulan Anadolu Kültür Müzesi’nde gizli kalmış önemli değerlerimizi de görme olanağına kavuştular. Ayrıca Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Kültür Yayınları serisinde çıkardığı ‘’Nasrettin Hoca‘’, ‘’Türk Bilim Adamları‘’, ‘’Kurtuluş Destanı‘’, ‘’Atatürk ve Çanakkale Destanı’’ gibi kitapların dağıtımına da devam ediyor. Bu bağlamda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile yapılan görüşme sonrasında engelli gençlerimiz ve spor kulüplerimiz de okunması gereken bu güzel kitaplara kavuşacaklar. Yurtdışında yaşayanlar

Bir başka etkinlik ise şu ; Fransa, Belçika ve Hollanda’da yaşayan 350 Türk genci, geçtiğimiz ay içinde 13 gün boyunca milli ve kültürel değerlerimizi, sahip olduğumuz sanatsal ve tarihi sosyal yapıyı tanımaları bakımından İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Afyonkarahisar, Konya ve Ankara‘yı ziyaret ederek bilgilendiler. Aslında bu etkinliğin yıllar önce başlaması gerekirdi. O zaman da Avrupa’da yaşayan genç Türk nüfusu anavatanla ilgili bilgilerle donanmış, daha da ülkesine bağlı olarak gelişme olanağını bulabilirdi. Ancak yine de geç kalınmış değil. Umudumuz bu etkinliğin bundan sonra her sene daha da artacak bir şekilde yapılması.

Teşekkürler Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın, TESYEV ile işbirliği çerçevesinde engelli gençlerimizin de Kuşadası Gençlik Kampı’na birer hafta katılmaları programı bu yıl da devam ediyor. 21 Haziran’da başlayan kamplara, Ağustos sonuna kadar Ankara, Erzincan, Elazığ, Giresun ve Malatya illerinden gelecek genç engelli sporcularımız katılacak. Gençliğe bu kadar önem veren ve bu arada engelli gençlerimizi de unutmayan Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na şükranlarımızı sunuyoruz.

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden “Yazarlarımız” bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ Küçük şeylere fazla önem verenler , ellerinden büyük şeyler gelmeyenlerdir./ EFLATUN