| Milliyet

ENGELLİLER SPORU VE ALT YAPI

Her türlü olumsuzluğa, fiziki şartların, ulaşımın engellemesine, devletin engellilersporuna verdiği desteğin yeterli olmamasına rağmen, engelliler sporu ülkemizde gelişiyor. Ancak bu gelişme, daha çok tesadüflerle ortaya çıkanengellisporcuların gösterdikleri olağan üstü performansla sağlanıyor.Altyapıçalışması ise maalesef henüz yok.

İlköğretimokulları ile engellispor kulüpleriarasında bir iş birliği yok. MilliEğitimBakanlığı ile Gençlik veSpor Bakanlığıda konudan oldukça uzak. Son iki senedir yapıldığı, açıldığı söylenilen spor tesislerinin, spor salonlarınınacabakaç tanesi engellilerin spor yapmasına uygun?

Spor Genel Müdürlüğübir araNiğde’ye “Paralimpik Hazırlama Kampı” yapmak düşüncesinde idi. Sonra bir daha ses çıkmadı. Örneğin;tekerlekli sandalyebasketbolunda Galatasaray Tekerlekli SandalyeBasketbol Takımı,BeşiktaşRMK MarineTekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, KardemirKarabükSpor KulübüTekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ve son yıllarda büyük gelişmeler gösterenYalovaOrtopedikler Spor Kulübü gibi kulüplerimiz var.İzmirBüyükşehir BelediyeGençlik ve Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ise artık bir zamanların efsanesi olarak anılıyor sadece. Oysa gerek olanakların yönünden, gerekse bu konudaki bilgi ve tecrübeleri yönünden, yukarıda saydığımız ve benzeri kulüplerimiz, tekerlekli sandalye altyapısına önem vermek durumundadırlar. Birkaç sene önceGalatasaray SporKulübü’nün hazırladığı altyapı çalışmaprogramıda unutuldu gitti.

2016RioParalimpik Oyunları’na, özellikle önümüzdeki sene yapılacak Dünya veAvrupa Şampiyonaları’nda muhtelif branşlarda engelli sporuna devletin destek olması halinde yeni başarılar ve rekor düzeydesporcukatılımı gelebilir.

Ancak önemli olan, engelliler sporunu hemTürkiyegeneline yayma çalışmalarına, hem de altyapı çalışmalarına ciddi bir şekilde devam etmek.