FEDERASYON SEÇİMLERİ

Geçtiğimiz haftalarda engelli spor federasyonlarının olağan genel kurulları yapılandı, yeni yönetimler seçildi. Başarılar diliyoruz!

Umarız yeni dönemde, son dönemde olduğu gibi bazı engelliler spor federasyonlarındaki karmaşa sona erer, camialara huzur gelir ve düzgün işler yapılır.

Yapılan seçimlerde Spor Genel Müdürlüğü’nün de her federasyona 3-4 yönetim kurulu üyesinin alınması için istekte bulunduğunu öğrendik. Herhalde bir bildikleri vardır. Zaman içinde bu yeni seçilen üyelerin esas görevlerinin ne olduğunu ve bu çerçevede ilgili federasyonların engelliler sporuna ne gibi katkılar yapacaklarını sizlerle paylaşacağız.

020 için çalışmalıyız Öte yandan özellikle bazı federasyonlarda, bazı yönetim kurulu üyeleri ve antrenörler, milli sporcuların Avrupa ve dünya çapında elde ettikleri başarılardan kazandıkları ödüllerden de pay almaktan, engelli sporculara boş senetler imzalatarak onları istismar etmekten vazgeçmeliler. Önümüzdeki dönemin çok daha şeffaf olacağını ve bu konuda elde edilecek bilgileri kamuoyuyla paylaşacağımızı da buradan bir kez daha duyururuz. Yeni yönetimler artık bir sistem çerçevesinde, engelliler sporunun daha da gelişmesi için çaba sarf etmek zorundalar. Her şeyi devletten beklememek gerekir.

Bulacakları sponsorlarla ve sağlam temeller üzerine inşa edecekleri sistemlerle 2020 Paralimpik Oyunları’nda çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanmaktayız. Önemli konulardan biri ise, belli branşlarda yabancı antrenör ve antrenör hocalarını ülkemize davet edip onların deneyimlerinden yararlanmaktır.

Bir 3 Aralık daha geçti 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ülkemizde yine çeşitli yerlerde, çeşitli etkinliklere sahne oldu. Birçok belediyemiz, siyasilerimiz ve engelli kuruluşlarımız günün anlamını belirten etkinlikler, konuşmalar yaptılar. Bunların hepsi güzeldi ama bugün 19 Aralık yine her şey unutuldu gitti. Her zaman söylediğimiz gibi, özellikle sivil toplum örgütlerinin farkındalık amacıyla yaptıkları etkinlikleri büyük bir sevinçle karşılıyoruz. Ama bunun sadece yılda bir gün değil de tüm seneye yayılacak şekilde organize edilmeleri gerektiğini hep söylüyoruz. Umarız bundan sonra bu konuda yeni girişimler ve farkındalık projeleri ortaya çıkar.

BP’ye teşekkürler British Petrol Türkiye, tabii ki uluslararası bağlı olduğu kurumdan da destek alarak son 5 yılda Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’na büyük ölçüde destek oldu. Onların verdikleri destekler hiçbir zaman unutulmaz. Maddi olarak birçok paralimpik sporcumuza burslar verdiler, medya yoluyla tanıtım yaptılar ve benzeri etkinliklerde bulundular. Petrol piyasalarındaki belirsizlik bu sene sonu itibariyle sponsorluğun sona erdiğini de gösterdi. British Petrol`ün tüm Türkiye yetkililerine verdikleri desteklerden dolayı bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz! Bir başka zaman, bir başka yerde karşılaşmak üzere.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

Güzel Söz Gerçek olan tek yarış vardır; İnsanlık yarışı…MOORE

ÇENGELLİ PANO

‘Çocuklarıma yardım edin’

6 nüfuslu bir aileyiz. Fırına, bakkala, komşuya borçluyum. Ev sahibi beni ve çocuklarımı dışarı atmak istiyor. 7 yıldır sara hastasıyım ve psikiyatrik tedavi görüyorum. Ben ve çocuklarım çok mağduruz. Çocuklarım açlıktan ölmesin diye hayırseverlerden yardım istiyorum. Üç tekerlekli araca ihtiyacım var.

Mehmet Can Selimoğlu /Diyarbakır Tel: 0534 683 60 16

‘3 tekerlekli motor istiyorum’

Yüzde 79 engelliyim. Çok zor durumdayım, kiramı ödeyemiyorum. Hastalığım çok ama bakacak kimsem yok. Boyum kısa ve çok kiloluyum, merdiven bile çıkamıyorum, sürekli ağrı çekiyorum. İlaçlarımı düzenli alamıyorum. 3 tekerlekli motorlu araç istiyorum. Hayatta kalmam için hayırsever işadamlarımızın desteğine ihtiyacım var.

Not: İsim adres bizde saklı Tel: 0534 518 67 74

‘İhtiyaçlarımı karşılayamıyorum’

■ 24 yaşındayım. Aynı aileden 3 kardeş mahkumuz. Burada beni ve kardeşlerimi ziyaret eden yok. Sizlerden tişört, 43 numara ayakkabı ve pantolon bekliyoruz.

Hüseyin Arar 1 no`lu Kapalı Cezaevi B-10 Koğuşu/ Osmaniye

■ 3 yıldır cezaevindeyim. 20 yıl ceza aldım. Kaldığım cezaevi soğuk olduğu için bazı kıyafetlere ihtiyacım var. Okuyuculardan kazak ve M beden mont ve spor ayakkabı istiyorum.

Mehmet Ertekin T Tipi Kapalı C.İ.K. A-14 Koğuşu Seydişehir/ Konya

■ 5 yıldır cezaevindeyim, hiç gelenim gidenim yok. Hayırsever vatandaşlara sesleniyorum. Elbise, ayakkabı, iç çamaşırı, takım elbise, seccade, tesbih gibi eşyalara ihtiyacım var.

Mehmet Taran M Tipi Kapalı Cezaevi C-5 Koğuşu Ordu/ Ünye

■ 25 yaşındayım ve 4 yıldır cezaevindeyim. Daha 5 yıl cezam var. Gelenim, gidenim yok. Değerli hayırsever ağabeylerimden maddi ve kıyafet yardımı istiyorum. İhtiyaçlarım: 35, 36 beden kot pantolon, XL eşofman takımı, XL mont ve kazak, 44 numara spor ayakkabı ve kol saati.

Hakan Bayrak M Tipi Kapalı Cezaevi C/ 5 Koğuşu Zile/ Tokat 19.12.2016