HAYVANLAR OLİMPİYATI

Yavuz Kocaömer Radikal

Paralympics, 18 Ekim 2000 günü Sydney de muhteşem bir törenle açıldı. Üç saatten fazla süren açılış seremonisini hıncahınç dolu Olimpiyat Stadı’nda 100 bin kişi ve televizyonları başında tüm dünyada (ülkemiz hariç) 2 milyar insan izledi. 121 ülkeden 3823 sporcunun katıldığı olimpiyatlar, 29 Ekim de sona erecek. Ne tesadüftür ki, aynı akşam Show TV ana haber bülteninde uzunca bir süre Çin de yapılan “Hayvanlar Olimpiyatı” gösterildi. Paralympics den yalnız Show TV değil, hiçbir görsel medya kuruluşu bir tek söz edip, bir tek görüntü vermedi.

İşte ülkemizde engellilere verilen değerin bir başka göstergesi. Oysa TESYEV, televizyon programları pazarlayan bir firma aracılığıyla başta Show TV olmak üzere Kanal D, ATV, NTV, TRT ve BRT ye tüm dünya ülkeleri gibi bu olimpiyatları günde bir saat yayınlaması teklifinde bulunmuştu. Hem yaklaşık 15 bin dolar tutan masrafları, bir sponsor vasıtasıyla karşılamayı taahhüt ederek… İşte televizyonlarımızın spor müdürlerinin bu teklife verdiği cevaplardan birkaç örnek:

“Biz veremeyiz, falanca TV ye başvursunlar.””Tüm olimpiyatları yayınladıktan sonra bir de 10 gün boyunca sakatların olimpiyatını yayınlayamayız” (TRT)”Bizi ilgilendiren bir konu değil.”

Haklılar çünkü o spor müdürlerini ilgilendiren bir tek spor var, o da futbol. Bir ikisi hariç, ondan da anlasalar, fazla üzülmeyecegiz.

Bir başka ayıbımız da, 121 ülkenin arasında tek sporcu ile katılan tek ülke olmamız. Sonra lafa gelince yeri göğü inletip “İstanbul da olimpiyat yapacağız!” diyoruz. Bu kafalarla bu ülkede daha 50 sene olimpiyat yapılamaz. Çünkü olimpiyatların birinci şartı, 1 ila 3 hafta sonra Paralympics organize etmek.

Alman dostlarımızdan dinledik; Avustralyalılar oyunlara seyirci bulmak için ya da muhteşem açılış törenini düzenlemek açısından hiç sorun yaşamamış ama 3800 den fazla engelli sporcuyu barındırma konusunda büyük zorluklarla karşılaşmış. Biz daha sağlam sporcuları barındıracak tesisleri yapamamışken, nerede kaldı ki, engelli sporculara barınak sağlayacağız.

Böyle yazınca kızıyorlar. Herkes kendisine kızsın, bize kızacaklarına… Önce bu ülkede sporla ilgili yazanlar sportmence davransın, tarafsız olsun, sporu devletin ağır aksak yapısından kurtarsın…Olimpiyat yapmayı ondan sonra düşünürler.