GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
MADALYA YAĞMURU SÜRÜYOR
| Posta

MADALYA YAĞMURU SÜRÜYOR

Paris 2024 Paralimpik Oyunları için hazırlıklarını sürdüren para sporcularımız katıldıkları çeşitli uluslararası organizasyonlarda madalyaları toplamaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz hafta sahne alan para masa tenisçiler, para atletler ve para yüzücülerimiz kürsüleri adeta işgal ettiler. Sporcularımızın yarıştığı uluslararası turnuvalar ve aldıkları dereceler şöyle:

Para Masa Tenisi’nde 22 madalya

24-29 Mayıs tarihlerinde Polonya’da gerçekleşen 2023 ITTF Açık Masa Tenisi Turnuvası’nda sporcularımız toplamda 22 madalya ile ülkemize döndüler. Sporcularımızın aldıkları madalyalar şöyle:

Tekler: Abdullah Öztürk: Klas 4 – Altın Kübra Korkut: Klas 7 – Altın Merve Cansu Demir: Klas 9-10 – Altın Ali Öztürk: Klas 5 – Gümüş İrem Oluk: Klas 4-5 – Gümüş Nergiz Altıntaş: Klas 1-3 – Gümüş Neslihan Kavas: Klas 9-10 – Bronz Hatice Duman: Klas 1-3 – Bronz Nesim Turan: Klas 4 – Bronz

Çiftler: Ali Öztürk / İrem Oluk: Klas XD4-10 – Altın Merve Cansu Demir / Neslihan Kavas: Klas WD20 – Altın Abdullah Öztürk / Nesim Turan: Klas MD8 – Gümüş Merve Cansu Demir / Igor Mistzal: Klas XD17-20 – Bronz.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Para Yüzme milli sporcularımız: Soldan sağa Meryem Nur Tunug, Umut Ünlü ve Şevval Beren Mutlu.

PARA YÜZME DÜNYA SERİSİ’NDE BARAJLAR GEÇİLDİ

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na doğrudan kota puan veren Fransa Para Yüzme Dünya Serisi 26-28 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Limoges kentinde düzenlendi. Dünya Serisi yarışlarına, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ndan 3 sporcu katıldı. S3 kategorisinde Umut Ünlü, S5 kategorisinde Meryem Nur Tunug ve S8 kategorisinde Şevval Beren Mutlu ülkemizi temsil ettiler. Klasifikasyon ölçümleri ve yüzme yarışlarının beraber yapıldığı şampiyonada sporcularımızdan Umut Ünlü 3 Dünya ve 2 Paralimpik barajı geçerken, Meryem Nur Tunug da 2 Dünya barajı geçerek dünya şampiyonasına katılma hakkı kazandılar.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Milli Para Atlet Hamide Kurt Doğangün.

PARA ATLETİZM İSVİÇRE GRAND PRİX’İNDE 3 ALTIN

2023 IPC Atletizm İsviçre Açık Turnuvası 25-27 Mayıs tarihleri arasında İsviçre’nin Notwill şehrinde düzenlendi. Heyecan dolu geçen üç günün sonunda Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ndan T53 klasmanında yarışan Milli Para Atlet Hamide Kurt Doğangün, yarıştığı üç kategoride toplam 3 madalya alarak organizasyona damga vururken, uzun atlamada Esra Bayrak ve T12 200 metrede de Ali Enes Kaya ülkemize altın madalya kazandırdılar. Hamide Kurt Doğangün, 200 metrede altın, 100 ve 800 metrelerde ise bronz madalya kazanırken, Esra Bayrak ise Hırvat Paralimpik Şampiyonunu geçerek altın madalyanın sahibi oldu. Ali Enes Kaya da T12 200m koşusunda 23.72’lik derecesiyle turnuvadaki üçüncü altın madalyayı kazanan sporcumuz oldu. Kaya, T12/12 karışık 3 seri yapılan 200m koşusunda ve 400m T12 finalinde 52.15’lik derecesiyle 2. olarak Dünya Şampiyonası barajını geçmeyi başardı. Turnuvada ülkemizi temsil eden bir diğer sporcumuz Fatma Damla Altın da bronz madalya kazandı.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Para Masa Tenisi Milli Takımı.

ÖZEL SPORCULARIMIZ DA KÜRSÜDE

Turnuvada Paris 2024 için kota mücadelesi veren özel sporcularımız da madalyaları topladılar. Teklerde Ebru Acer, Polonyalı Dorota Nowacka’yı 3-0 mağlup ederek altın madalya kazanırken, aynı kategoride müsabakalara katılan Sümeyra Türk ve Garip Olcaş üçüncülük elde ederek bronz madalyaların sahibi oldular. Çiftler karşılaşmasında ise; Ebru Acer / Sümeyra Türk rakiplerini 3-1 yenerek altın madalyaya uzanırken, Lara Samsunlu / Ewa çifti ile Garip Olcaş / Utku Caberoğlu çifti üçüncü olarak bronz madalya kazandılar. Karışık Çiftler karşılaşmasında da Ebru Acer / Utku Caberoğlu ile Sümeyra Türk / Garip Olcaş çifti de bronz madalya kazandılar.