| Milliyet

NEREYE KADAR?

Yaklaşık 3 yıl önce, Ahmet Cömert Spor Salonu’nda oynanan Süper Lig Tekerlekli Sandalye Basketbol karşılaşmasında, Beşiktaş ve Galatasaray taraftarları önce sahneye inerek maçın gecikerek başlamasını sağladılar.

Daha sonra tirbünde başlayan kavga, olaylara biber gazı ile müdahale eden güvenlik kuvvetleri tarafından tribünler boşaltıldı, sporcuların tekerlekli sandalyeleri kırıldı, insanlar büyük bir korku yaşadı. Sonra, bu kavgalarda, engelli sporculara bu saldırıları reva gören taraftarlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Geçtiğimiz hafta ise “Balıkesir’de oynanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Spor-Galatasaray Garanti Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi mücadelesinde, taraftarlar arasında tartışma çıktı, yumruklar havada oluştu” diye haberleri okuduk.

Maçtan sonra, Galatasaraylı engelli basketbolcuları taşıyan otobüs, Balıkesir takımının taraftarlarınca taşlanarak camları kırıldı ve bir anlamda sporcular savaş yerinin ortasında kalarak ve süratle otobüsten ayrılarak canlarını kurtardılar.

Spordaki şiddet artık engelliler sporuna da yansımaya başladı. Bu satırları yazarken, engelli sporcuların korunmaya muhtaç olduğunu kastetmiyoruz. Sporcu bizim için sporcudur. Engelli-engelsizin farkı yoktur. Burada önemli olan, o ilin Valiliği’nin ve Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda ne gibi bir işlem başlattığıdır. Eğer bir soruşturma açılmışsa?

Aksi halde, böyle kavgalar ve saldırılar, bir müddet sonra ülkemizde yapılacak olan muhtelif branşlardaki engelliler sporu, uluslararası şampiyonalarında bazı ülkelerin çekinerek gelmemesine kadar gider.

Şimdi bir kere de biz soralım: Sayın Balıkesir Valisi ve Sayın Balıkesir Emniyet Müdürü, bu konuda acaba ne gibi bir işlem yapıtınız?

Gelecek her açıklamayı sütunlarımızda yayınlamaya hazırız.