GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÖĞRETMENLER VE TEKERLEKLİ SANDALYE SPORLARI

Almanya`da geçtiğimiz ay Tekerlekli Sandalye Sporları Federasyonu ile Hamburg Öğretmen Eğitim Merkezi arasında imzalanan bir anlaşmaya göre, okullarda beden eğitimi öğretmenlerine tekerlekli sandalye sporları öğretilmeye başlandı. Daha önce Türkiye’ye de gelmiş olan o zamanki Bayanlar Almanya Tekerlekli Sandalye Basketbolu Milli Takımı antrenörü Peter Richards’ın başkanlığındaki ekip, okulları gezerek, öğretmenlere tekerlekli sandalye tanıtımı, sandalye kullanım teknikleri ve sporları hakkında bilgiler veriyor. Elde edilen ilk sonuçlara göre yalnız beden eğitimi öğretmenlerine değil, diğer konularda derslere giren eğitmenlerin de konuya büyük ilgi gösterdikleri anlaşılıyor.

İnclusion yani “dahil etme” programı çerçevesinde, sadece engelsiz öğrencilerin, engellilerin sporu konusundaki bilgileri ve onlarla kaynaşmaları değil, aynı zamanda engelli öğrencilerin de beden eğitimi derslerinden bugüne kadar bazı yerlerde dersler dışında tutulmasının da yanlış olduğu ortaya çıkıyor.

2 ders saati verilen eğitimin sonunda, yalnız tekerlekli sandalyenin sadece bir “yardım gereci olmadığı” aynı zamanda onunla yapılan sporların önemi ve toplumdaki yeri de tartışılıyor. Bu aydan itibaren Hamburg’da organize edilecek tekerlekli sandalye basketbol turnuvalarında seyirci olarak okul öğrenci ve öğretmenleri yer alacak.

Böyle etkinlikleri ve çalışmaları duydukça üzülmemek elde değil. Sonra “Ülkemizde engelli insanlarımızla diyalog yok” diyor bazı bakanlarımız. Eğitim olmazsa diyalog nasıl olacak ki?

Belki bu satırlarımızı Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızdan okuyanlar olur da, ülkemizde de benzeri bir çalışmayı başlatırlar.