GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TARTIŞMALI BAŞKAN

Eylül ayı başındaBuenos Aires’te yapılan GenelKurul’da, UluslararasıOlimpiyatKomitesi (IOC) BaşkanlığınaAlmanOlimpiyat Komitesi Başkanı ThomasBachseçildi.Aşağıda yazacaklarımız kulaktan duyma şeyler değil. Üyesi olduğumuz AlmanSpor YazarlarıDerneği’nin aylık Sports Journalist isimli dergisinden alınmıştır.Bu dergiden öğreniyoruz ki, 1976AtlantaOlimpiyatları’nda, eskrimde altınmadalyaalan Thomas Bach’ın, daha önce 1970’li senelerin başında Bonn’da yaşadığı bir olay var. Buna göre, o senelerde Thomas Bach, eskrim eldivenini manipüle etmekle suçlanıyor ve bir ihtar alıyor.

Bahsettiğimiz dergideki makaleyi yazan Friedhard Teuffel,BerlinTagesspiegel’in spor müdürü öyle diyor: “Herhangi bir Alman vatandaşının, uluslararası alanda bir yerlere gelmesi,AlmanyaBaşbakanı ve Bakanlar tarafından ülkelerininDünyadakabulgörmesi anlamınagelir. Thomas Bach’da ise durumfarklı. Onun başarısı, yine Thomas Bach’ın başarısıdır. Buenos Aires’ te,IOC, bir uluslararası tekkişilikAnonimŞirketiçin karar vermiştir. (Thomas Bach A.Ş.)

Daha önce çalıştığıAdidasfirmasınınsahibiHorst Dassler’den uluslararası spor alanında iletişiminne kadarönemli olduğunu öğrenen Bach, böylece uluslararası bir usta haline gelmiştir. Ve ilişkileriniArapYarım Adası’na kadar taşımıştır. Şeyh Ahmet AlSabah ile yakınilişkilerkuranve holdinginde yöneticiliğe getirilen Bach, IOC Başkanlığı’na seçilmesinde Al-Sabah’ın kendisini ne kadar koruduğu konusunda konuşmamaktadır.

Thomas Bach’ın ismi bundan bir süre önce halen Almanya’da davası devam eden Ulli Höhnes’invergi kaçakçılığıkonusundaİsviçre’deki hesapları ile ilgili konularda da ismi sıkça geçmiştir. Thomas Bach ile Almanya bugüne kadar hiçbiradayolduğu Olimpiyat Ve Paralimpik Oyunlarınıdüzenlemehakkını kazanamamıştır.”Kendisi hakkında yazılanları daha da uzatmak mümkün. Entrasan olan, yukarıdaki kişiliği özetlerken Thomas Bach`ın, önümüzdeki 8 yılICO Başkanlığını yürüteceğidir. Bu konuda ülkemizle de ilgili olarak yazılacak şeyler var ama onları da bir başka yazımıza bırakıyoruz. Ve Thomas Bach hakkında Almanya’da yapılan bu eleştirileri Türkiye’deki kankalarının da bilgilerine sunuyoruz.