GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO’DA YASAKLAR!
| Milliyet

TOKYO’DA YASAKLAR!

Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda sporcuların protesto veya gösteri yapmasını engelleyen yasak Uluslararası Olimpik Komite (IOC) tarafından onaylandı.

IOC çarşamba günü (21 Nisan 2021) yaptığı açıklamada; 185 farklı Ulusal Olimpik Komite’yi ve 41 Olimpik sporun tamamını temsil eden 3.500’den fazla sporcuyla 10 aylık bir istişare sürecinin ardından ‘Kural 50’ yasağını sürdürme kararına gelindiğini söyledi.

IOC Atletler Komisyonu Başkanı Kirsty Coventry, “Bu geniş erişimin amacı, sporcularla iletişim kurmak, Olimpik Oyunlar ve oyunlar dışında görüşlerini ifade etmek için mevcut durumu ve yeni fırsatlar hakkındaki düşüncelerini duymaktı” dedi.

“Sporcuların sesini yükseltmek ve Olimpik Oyunlar’ın değerlerini ve hangi sporun temsil edildiğini desteklemek için daha fazla yol bulmak istiyoruz. Bu dayanışma bizim için çok önemli bir süreçti ve sporcu topluluğu ile devam eden diyaloğun bir parçası. Biz IOC [İcra Kurulu] ‘nun önerilerimizi tam olarak desteklemesinden memnuniyet duyuyoruz. “

“Çalışma, profesyonel bir araştırma kurumu tarafından gerçekleştirildi ve IOC, yüksek kaliteli akademik anketlerde kapsamlı deneyime sahip bir kuruluş olan İsviçre Sosyal Bilimlerde Uzmanlık Merkezi’ni (FORS) kullandı. “

Tokyo 2020 Olimpik Oyunları’nın 23 Temmuz’da başlaması planlanıyor. Kural 50 şunu belirtir: “Olimpik sahalarda, mekanlarda veya diğer alanlarda hiçbir gösteriye veya siyasi, dini ve ırksal propagandaya izin verilmez.”

IOC’ye göre Kural 50, Olimpik Oyunlar’da odak noktasının sporcuların sporu, birliği, evrenselliği ve performansları üzerinde kalmasını sağlamaya çalışıyor.

Kural 50’yi ihlal eden sporcular için yaptırımlar duruma göre ele alınacaktır.

Geçen ay, Amerika Birleşik Devletleri Olimpik ve Paralimpik Komitesi, ABD takımı sporcularının, gelecekteki tüm ABD Olimpik ve Paralimpik etkinliklerine katılırken, ırksal ve sosyal adaleti teşvik eden yumruklarını kaldırmalarına, diz çökmelerine ve giysiler giymelerine izin verileceğini duyurdu.

Bakalım bu durumda Tokyo’da ne olacak ?