GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TSYD’NİN ANLAYAMADIĞI

26-27 Aralık 2012 tarihlerinde Antalya’da, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin yıllık semineri yapıldı. Konulardan biri ‘2020’ye aday olmanın sorumluluğu’. Bu konuda, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve olimpiyatta madalya alan sporcular davet edildi. Ne Paralimpik Oyunları’nda 10 madalya alan sporculara davet var, ne de onların temsilcilerine.

Konuyu TSYD GENEL Başkanı Naci Arkan’a sorduk. Cevabı şöyle: ‘Benim bu konuda bir asbaşkanım, iki şube müdürüm var. Onlar organize ediyorlar’.

Eğer kendisini tanımasak, tesadüfen aynı grupta çalışmasak, çok daha ağır sözler söylememiz mümkün.Türkiye Spor Yazarları Derneği, Paralimpik Oyunları olmadan bu ülkede Olimpiyat Oyunları’nın yapılamayacağını anlamadıysa, engelli ve engelsiz sporcular arasında ayrım yapıyor ise bunun sorumlusu o kurumun başkanıdır.

Bir kurumda başkanlık, Türkiye’de bazı yerlerde ‘Bostan korkuluğu’ ile eş tutulabilir. Ama Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde böyle olmaması gerekir. Sonra lafa gelince ‘2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar’na adayız’ diyoruz. Bunları böyle yazınca da, işlerine gelmediği için kızıyorlar.

Tekrar etmekte fayda var. Hep birlikte, sporun, engelliler sporunu da içine aldığını, onların da kıran kırana mücadeleler yaptığını, spor yazarı geçinenler öğrenmek zorundalar. Aksi halde biz yazarız, onlar arkamızdan konuşur, sonunda bir iş yaptıklarını zannederek bir gün görev süreleri dolar, kaybolur giderler.

Haaa bir de, 2003 yılında Onur Belge Başkan iken, yine engelli sporları ile ilgili bir konuda, bazı TSYD üyelerine ‘Siz skor yazarlığına devam edin’ diye bu sütunlarda yazmıştık da, TSYD üyeliğimizi oy birliği ile reddetmişlerdi.Bir de kendilerini reddedebilseler, ülkede spor yazarlığının önü açılacak.

Not:Tüm okurlarımızın yeni yılını kutlar, sağlık ve huzur dolu günler dileriz.