| Milliyet

UKRAYNA’NIN BAŞARISI

Daha öncede belirtmiştik. 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na, Ukrayna 172 sporcu ile katılmış ve 117 madalya kazanarak sıralamada 3.’lüğü elde etmişti. Neredeyse her atlet için madalya. Ukrayna’nın bu başarısı Dünya’da da yankı uyandırdı.

Ukraynalılar bu başarıya nasıl ulaştılar? Bu konuda da Paralimpik Komite Başkanı Valeriy Sushkevych ‘İnvasport’ olarak adlandırdıkları bir program sayesinde bu başarılara eriştiler: “Bu çalışma sistemi Ukrayna’nın her bölgesinde Paralimpik sporlarına ayrılmış olan okul ve tesisler kurmakla yürüyor. Tabii iş tesisleri kurmakla bitmiyor. Önemli olan burada yetiştirilecek sporculara ulaşılabilmek. Bu daha çok engelli okulları ve bunun dışında yapılan çalışmalarla elde ediliyor. Bunun için de alt yapıya önem veriliyor, engelli çocuklar için özel okullar açılıyor ve bir sistem dahilinde bu başarı geliyor.”

Paralimpik Komite Başkanı: “İnsanlarımız tüm sorunların üstesinden geliyor, parasızlık, siyasi kriz, savaş ve bir sürü başka sorun. Ancak bu konularda görevli insanlarımız kendilerini bu işe adamış kişiler” dedi.

Kendisi de çocuk felcine yakalanmış ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Komite Başkanı, tüm engelli çocuklara rehabilitasyon sağlandığını, ancak spor yeteneği olanlar için daha çok olanak sunulduğunu anlatıyor. Ve ilave ediyor: “Rehabilitasyon için davet ettiğimiz 100 kişiden 5’i yüzme, futbol ya da atletizmde başarılı olabiliyor. Kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için onlara fırsat sağlıyoruz.”

Bu arada şunu da hatırlatıyor: “Paralimpik sporcuların eğitim merkezleri olan Kırım’daki Yev Patoria tesisi 2014 yılında, Rusya’nın işgale uğramasına rağmen buraya kadar gelebildik” diyor. Başka seçenekler bulmak zorunda kaldıklarını belirten başkan: “Şartlarımızın en iyi olduğunu söylemek zor. Ancak bu şartlara adapte olmak zorundaydık. Eski Sovyet tesislerinde bile antrenman yaptık. Deneyim, bilgi ve takımın muazzam profesyonellik düzeyi sayesinde bu sonuçları alabildik” diyor.

Önümüzdeki aylarda Ukrayna Paralimpik Komitesi Başkanı başka konular için İstanbul’a gelecek. Keşke Spor Genel Müdürlüğümüzden bu konulara değer veren birkaç yetkili de kendisi ile görüşse ve onların deneyimlerinden yararlansa.