| Milliyet

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

Bir süre önce Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, ilgili kurumlara, yukarıdaki başlık altında, önümüzdeki dönem sporda yapılması gereken uygulamaları ve izleme planını göndererek, bu konuda görüşlerini sordu.

Tabii ki bizi ilgilendiren engelliler sporu. ‘Engelliler ve Spor’ başlığı altında öngörülenler spor alan ve tesisleri engelli vatandaşlarımızın da kullanımına hazır hale getirilecek, engelli spor kulüplerine oluşturulacak kriterler doğrultusunda nakdi yardım yapılarak sayıları artırılacak, daha fazla sporcunun yarışmalara iştiraki sağlanacak, antrenör sayısını artırarak başarı düzeylerinin artması sağlanacak, eğitim kurumlarında engellilere yönelik yarışma sayısı artırılacak, engellilere yönelik eğitim veren okullarda yeterli spor ekipmanı bulunması sağlanacak.

Yukarıda ana hatlarını yazdığımız konular hem çok önemli, hem de böyle bir program hazırlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri de bir teşekkürü hak ediyorlar.

Ancak bu tip programlar veya benzeri çalışmalar daha önceki yıllarda da yapıldı. Bu satırların yazarı 18 senedir engelliler sporunun içindedir ve bu çalışmaların tamamına yakını da sadece lafta kaldı. Burada önemli olan Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülecek bu programların ve amaçların nasıl bir kurum tarafından denetleneceği. Eğer baştan iş sıkı tutulursa, gerçekten yalnız engelliler sporuna değil, burada yer veremediğimiz genelde diğer spor çalışmalarına da hem ışık tutar, hem de Türkiye sporda çok daha ileri gider.

Ayrıca belirli devrelerde bu programla ilgili kamuoyuna ve ilgili kurumlara da bilgi vermelidir ki, belki onlarında söyleyecekleri bir şey olur.