ÜNİVERSİTELER VE SPOR

Yavuz Kocaömer Fanatik

Sydney Olimpiyat Oyunları’ndan sonra yeni bir akım ortaya çıktı; sporu üniversitelere yayacağız, spor yüksek okullarındaki öğrencileri ve onların mezunlarını, sporcu yetiştirmeye kanalize edeceğiz.

Cevabımız; Hiçbir sey yapamayız. Zira, sporu üniversitelere yaymadan önce ilköğretim kurumlarına sokmak gerekir. Bugün amatör sporla uğraşan birçok ilk ve ortaöğretim öğrencisi gencimiz antrenmanlara gidebilmek, yarışmalara katılabilmek için öğretmenlerinden izin alana kadar akla karayı seçmektedirler. Kendi deneyimlerimizden de biliyoruz ki, çoğu halde bir önemli antrenmana veya maça gitmek için, gerçek olmayan doktor raporlarına bile başvurulmaktadır. Okuldan atılmamak için, öğretmen tarafından kara listeye alınmamak için…

İstediğiniz kadar üniversitede sporu yaygınlaştırın, alt yapıya önem verilmezse hiçbir işe yaramaz. Geçenlerde televizyonda Asist programında konuşan Sayın Turgay Demirel, “Üniversitelerde basketbol ligi kurarak Türkiye’de bu sporu geliştireceğiz” dedi ve Amerika’dan örnekler verdi. Haklıdır. Ama önce ilköğretim kurumlarından başlamak kaydıyla. Amerika’da üniversitede basketbol oynayıp daha sonra NBA’ye geçen oyuncular, üniversitede basketbola başlamıyorlar ki. Önce, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuya eğilmesi gerekmektedir. Sonra, öğretmenlerimizin kafa yapılarının değişmesi ve sporu anlayacak duruma gelmeleri söz konusudur. Ancak ondan sonra Türkiye’de gerçek ve batı ülkelerine paralel çok sayıda sporcu ortaya çıkabilir.

“20 milyondan fazla genç nüfusumuz var” diyoruz. Onları yönlendirmezsek ne işe yarar? Kaldı ki o bahsedilen gençlerin çoğu, artık herhangi bir sporu uluslararası seviyede yapmak için öğrenecek ve başarılı olacak yaşlarını geçmişlerdir. Ümit; bugün 2-3 yaşında veya henüz doğmamış çocuklarımızdadır. Artık dünyada spor, çok küçük yaşlardan hatta okul öncesinden başlamaktadır. Bu gerçekleri bilmezsek, programlarımızı buna göre yapmazsak, 2004-2008 Olimpiyat Oyunları’nı zaten unutalım, daha sonraki olimpiyatlara dahi sporcu yetiştiremeyiz.