| Milliyet

YAKIŞMADI BAY ORMAN

Yaklaşık 2 hafta önce, TRT Spor’da, Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman şöyle konuştu:

“Tekerlekli sandalye basketbolu mesela… Rahmi Bey sağ olsun Beşiktaş’a olan şeyinden dolayı sponsorluk yapıyor ama, senede  biz orada 2,5-3 milyon lira gibi zarar ediyoruz. Sosyal sorumluluk projesi gibi bakıyoruz. Bir ara oraya Galatasaray da girdi  rekabet etmeye bizle. Yurtdışından tekerlekli sandalyeli basketbolcu getiriyor.”

Öncelikle Bay Orman’ın bilmediği bir şey var. Tekerlekli sandalye basketbolu dünyanın hiçbir ülkesinde sosyal sorumluluk projesi değildir. Herhalde kendisi birkaç maç izleyemeye fırsat bulamadı. Kıran kırana bir spordur. Öte yandan yabancı oyuncu transferi, profesyonel bir spor olduğu için, dünyada örnekleri çoktur. İtalya’da, Amerika’da, Almanya’da, Fransa’daki tekerlekli sandalyeli basketbol kulüpleri örneklerden sadece birkaçıdır.

 Diyelim ki bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Ama Sayın Fikret Orman, “Senede 2,5-3 milyon lira zarar ediyoruz” dedi. Sosyal sorumluluk projesinde bir zarardan söz etmek doğru mudur? Sayın Orman, bu satırların yazarı, Sevgili Serdar Bilgili, Hüsnü Güreli ve Erdem Göksel ile 2003 yılında Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol branşını açmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam siz de o tarihlerde yönetim kurulunda idiniz. Madem bu konuları o kadar iyi biliyordunuz da, o zaman niye “açmayalım bunu, zarar ederiz” demediniz ?

Avrupa ikincisi olan Engelsiz Kartallarımız defalarca Türkiye Süper Lig Şampiyonu oldular. Onların başarılarını, yaptıkları sporun “Dandik” olmadığını  bir de “Çarşı” gurubuna sorsaydınız keşke.

Beşiktaş bir spor kulübüdür ve onun başkanının da yapılan bütün sporlara eşit mesafede, profesyonel bir gözle bakması gerekir.