| Posta

YAKIŞMADI SAYIN FİKRET ORMAN

Yaklaşık 2 hafta önce, TRT Spor’da, Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman şöyle konuştu: “Tekerlekli sandalye basketbolu mesela. Rahmi Bey sağ olsun Beşiktaş’a destek verip sponsorluk yapıyor ama senede biz oradan 2.5-3 milyon lira gibi zarar ediyoruz. Sosyal sorumluluk projesi gibi bakıyoruz. Bir ara bizimle rekabet etmeye Galatasaray da girdi. Yurt dışından tekerlekli sandalyeli basketbolcu getiriyor.”

Her şeyden önce profesyonel bir spordur 

Öncelikle Fikret Orman’ın bilmediği bir şey var. Tekerlekli sandalye basketbolu dünyanın hiçbir ülkesinde sosyal sorumluluk projesi değildir. Herhalde kendisi birkaç maç izleyemeye fırsat bulamadı. Kıran kırana bir mücadeledir. Öte yandan profesyonel bir spor olduğu için yabancı oyuncu transferinin örnekleri dünyada çoktur. İtalya, Amerika, Almanya ve Fransa’daki tekerlekli sandalyeli basketbol kulüplerine bakınca bunu görebilirsiniz.

Sosyal sorumlulukta zarar olur mu? 

Diyelim ki tekerlekli sandalye basketbolu sosyal sorumluluk projesidir. Ama Sayın Fikret Orman “Senede 2.5-3 milyon lira zarar ediyoruz” dedi. Sosyal sorumluluk projesinde zarardan söz etmek doğru mu? Sayın Fikret Orman, bu satırların yazarı, sevgili Serdar Bilgili, Hüsnü Güreli ve Erdem Göksel ile 2003 yılında Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol branşını açmıştır.

Zamanında niye söylemediniz? 

Yanlış hatırlamıyorsam siz de o tarihlerde yönetim kurulundaydınız. Madem bu konuları o kadar iyi biliyordunuz o zaman “Niye açmayalım bu branşı, zarar ederiz” demediniz? Avrupa ikincisi olan Engelsiz Kartallarımız defalarca Türkiye Süper Lig Şampiyonu oldular. Onların başarılarını, yaptıkları sporun ‘Dandik’ olmadığını, bir de Çarşı Grubuna sorsaydınız keşke. Beşiktaş bir spor kulübüdür ve onun başkanının da yapılan bütün sporlara eşit mesafede, profesyonel bir gözle bakması gerekir.

`Başkan Hasan Sayyıdan`a

Yine haksızlık, yine yanlış davranış. Yapılacak olan değişikliklerden yarışmacıların haberinin olmaması zaten başkanın ve diğer komite üyelerin istekleri üzerine yapılmıştır. Bu değişiklik belli ki bazılarının ekmeğine yağ sürmektedir. Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan’ı yaptığı yanlış davranıştan dolayı engelli biri olarak şiddetle kınıyorum. Abu Dabi’ye ödül almak için gitmeyen ya da götürülmeyen yarışmacıların sonuna kadar destekçisiyiz.

Sezer Özçalkap
Mersin Üniversitesi
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi

`Sizi çok seviyorum`

Çok vefalı, eski bursiyerlerimizden Esra Demirkaya’nın tarafımıza yollamış olduğu mektubu aşağıda sizlerle paylaşıyoruz

‘Hep en zoru seçerdim’

“Sevgili TESYEV ailem, beni artık tanıyorsunuz ama belki de bugüne kadar bahsetmediğim bir nokta var. Liseden mezun oluncaya kadar azmimle, tabiri caizse dağları delerdim… Zoru hep en zoru seçer, onu başarırdım… Ta ki üniversite sınavında idealim olan kimya bölümünü tutturamayana kadar. Çünkü engelim nedeniyle sınavlarda çok fazla heyecanlanıyor ve bir türlü İzmir’de istediğim bölümü kazanamıyordum.

‘Eski gücümü bana geri verdiniz’ 

Beş yılım böyle geçti. Kurslara gidiyordum, iş arıyordum ama her kapı yüzüme kapanıyordu. Sonra Ege Üniversitesi’ni kazandım ve sizinle tanıştım… O eski engel tanımayan Esra’yı bana geri verdiniz hem de daha güçlüsünü. O çok istediğim bölümü de sizinle tanıştıktan sonra iki kez kazandım ama çalışma hayatıyla yürüyemeyeceğini düşündüğüm için kayıt yaptırmadım.

‘Yüksek lisansı bitirdim’ 

Bunun yanında, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde eğitime devam ettim. 2 yıl önce hiç aklımda yokken Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kurumsal Yönetişim ve Liderlik Yüksek Lisans Programı’na başvurup kabul edildim. 1.5 yıl iş çıkışı okula devam ettim ve bu dönem bitirme projemi de teslim ederek mezun oldum, çok şükür. Mezun olurken de hem insanlara ışık olabilmesi hem de bana anı kalması adına gönüllü fotoğrafçılar tarafından gerçekleştirilen bir projeye dahil oldum ‘vizörümgönüldenseninle’…”

Esra Demirkaya

`Mektup arkadaşı arıyorum`

 
Hayatını dört duvar arasında geçiren, müebbet yemiş kader mahkumuyum. Her insanın bir mahkum adayı, her insan bir engelli adayı olduğu gibi. Gönül dostu olmak isteyen mektup arkadaşı arıyorum.

Ümit Keser
T.Tipi Kapalı CezaeviA-2 Koğuşu
Afyonkarahisar/ Dinar