| Posta

YILMAK YOK!

Yavuz Kocaömer Posta

Yer: Rahmi Koç Müzesi, Hasköy / İstanbul

Tarih: 16 Ekim 2001

Serin bir sonbahar akşamı müzenin bahçesinde, Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü’nün onur gecesi kokteyli. Kalabalık olmayan, ancak engellilere ve engelliler sporuna gönül vermiş insanlar. Etrafimıza bakıyoruz, Besiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu, Beşiktaş Kulübü yöneticilerinden Hasan Arat, Hasan Gocay, TESYEV mütevelli üyelerinden Av.Hüseyin Yarsuvat, Cüneyt Sel, Cahit Kocaömer, Ayhan Ergin, Meral Canlı, Fanatik Gazetesi’nden Oğuz Dizer ve görsel medyadan birçok TV kamerası. Gözümüze çarpan isimler bunlar.

Bir de geleceğini deşifre edip de gelmeyenler var. Onları burada teşhir etmek bize yakışmaz. Bu tip engelli etkinliklerine geleceğini söyleyip de gelmemeyi alışkanlık haline getirenleri zaten engelliler spor camiası tanıyor. Zamanı geldiğinde de engelliler sporu için ne yaptıkları, daha doğrusu ne yapmadıkları bir bir açıklanacak. Amaç, ülkenin ve dünyanın bu karışık ortamında yangına körükle gitmek değil. Yoksa, söylenecek çok söz var.

Boşa ugraş

Bu arada yanımıza bir tanıdığımız yaklaşıyor ve “Hala yılmadın mı, bıkmadın mı” diye soruyor. Sesimizi kafi derecede duyuramadığımızı düşündüğünü söylüyor. Bu çabalarımızın boşa gideceğinden endisşlendiğini dile getiriyor.

Biz öyle düşünmüyoruz. Beş yıl evvel engelli insanlarımıza kendi acizane ölçülerimiz içinde sahip çıkmaya başladiıımızdan bugünü kadar aldığımız yolu görüyoruz. Sabırsız olmamak lazım. Türkiye bir değişim içinde. Bu değişim sonucunda elbet engellileri düşünen, koruyan, onlara hizmet vermeyi ön planda tutan siyasetçiler de göreve gelecek. Bizler ise, yaptığımız çalışmalarla bir yandan engelli insanlarımızı bilinçlendirerek onların hayata bakış açılarını değiştirmeye çalışırken, öte yandan da bu konuda dünyanın nereye gittiğini sizlere aktararak ileride bu göreve gelecek insanlara zemin hazırlamaya çalışıyoruz.

Beşiktaş Engelliler

Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü, Beşiktaş Jimnastik Spor Kulübü’nün bir kolu değildir. Beşiktaş spor camiası henüz bu kulübe sahip çıkmamıştır. Şu anda kulüp, bitmez tükenmez enerjisiyle oradan oraya koşan, çırpınan, bir seyler yapabilmek için gecesini gündüzüne katan Başkanları Erdem Göksel’in büyük düşüncesiyle bir yerlere gelme çabasındadır. Burada Beşiktaş Belediyesi ve Beşiktaş Spor Kulübü’nün bazı yöneticileri kişisel olarak destek vermektedirler. Yine de bu bakımdan Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’den ileridir.

Zamanında Galatasaray Spor Kulübü’nün Başkanı, bu konudaki taleplere cevap dahi vermemiş, Fenerbahçe Spor Kulübü’nden gelen son haberde de “Şu anda basketbol takımımızı toparlıyoruz, ileride düşünürüz” denmiştir.

Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü’nün kurulusunda Süleyman Seba’nın katkıları ve destekleri nasıl inkar edilemezse, daha sonraki Başkan Serdar Bilgili’nin sadece lafta kalan destekleri de birlikte hatırlanmalıdır.Tekrar edelim; engelli insanlara destek olmak, insanlığın kendisine destek olmasıdır. Engelli insanları topluma kazandırmak herkesin görevidir. Ayrıca bu arada, engelli insanların başarılarını da kıskanmamak gerekir. Onlara gösterilen biraz fazla ilgiden rahatsız olmamak gerekir. Tıpkı bazı okuyucularımın arayarak, “Yeter artık, hep engellileri yazıyorsun. Biraz da bizleri yaz” demeleri gibi…